Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmarł Ludwik Jerzy Kern. Wybitny poeta i pisarz miał 90 lat

0
Podziel się:

Kern zmarł w Krakowie w szpitalu po długiej i ciężkiej chorobie.

Zmarł Ludwik Jerzy Kern. Wybitny poeta i pisarz miał 90 lat
(PAP/Jacek Bednarczyk)

Pisarz, poeta, satyryk, tłumacz, autor kilkudziesięciu książek dla dzieci przez wiele lat był dziennikarzem i redaktorem krakowskiego _ Przekroju _. Miał 90 lat.

Ludwik Jerzy Kern zmarł w Krakowie w szpitalu po długiej i ciężkiej chorobie - poinformowała żona pisarza Marta Stebnicka.

Ludwik Jerzy Kern - urodził się 29 grudnia 1920 r. w Łodzi na ul. Piotrkowskiej. - _ Dwieście metrów ode mnie urodził się Tuwim, a kolejne dwieście metrów w drugą stronę - Artur Rubinstein _ - wspomina w niedawnym wywiadzie dla _ Gazety Wyborczej _. Maturę zdał w Liceum Humanistycznym im. A. Zimowskiego w Łodzi. Debiutował w 1938 roku jako poeta w _ Ilustrowanym Kurierze Codziennym _ wierszem _ Szukanie chwili _.

Po wybuchu II wojny światowej został przydzielony do Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. Kern wspominał, że nie miał pojęcia jak obchodzić się z końmi. _ Bałem się strasznie, bo koło takiego konia trzeba chodzić, a on kopie i gryzie. Na szczęście, okropna rzecz, wybuchła wojna _ - mówił.

*W Polsce książki Kerna *publikowało Wydawnictwo Literackie oraz Nasza Księgarnia. Wśród innych znanych książek Kerna są: Imiona nadwiślańskie, Jaśnie Pan Rym, Karampuk, Moje abecadłowo, O Wacusiu, czyli Saga rodu Falczaków (The Falczaks): powieść współczesna, wybitnie krótkoodcinkowa/ wymyślił, podsłuchał, podpatrzył, powyonacał Ludwik Jerzy Kern. W 2008 r. ukazały się Litery cztery (wiersze prawie wszystkie).
Studiował w PWST w Łodzi. Chciał być reżyserem, ale zarazem rozwijał swoje zainteresowania dziennikarskie. I tak się stało, że całe swoje życia zawodowe - od roku 1948 po 2002 r. związał z krakowskim tygodnikiem _ Przekrój _, do którego wprowadził go Konstanty Ildefons Gałczyński.

_ - Zostałem wyrwany do Przekroju właściwie przez przypadek _ - wspomina Kern w wywiadzie opublikowanym w _ Nowych Książkach. - Początki w Przekroju były trudne. Po dwóch latach dostałem jakiś etacik. Przez pewien czas byłem takim chłopakiem do wszystkiego, pisałem teksty za wierszówkę, za jakieś grosze _. Po opuszczeniu redakcji przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który był _ królem poezji _ w _ Przekroju _, Kern zaczął redagować ostatnią stronę tygodnika, na której też publikowane były jego wiersze. I czynił to niemal do 2002 roku.

Jako pisarz debiutował w 1953 r. tomem _ Tu są bajki _. _ To zresztą ciekawe, a chyba mało kto zwrócił na to uwagę _ - wspomina Kern na łamach _ Nowych Książek _ czas swojego debiutu - że wtedy właśnie w latach pięćdziesiątych bardzo wielu satyryków pisało bajki. _ W ten sposób, dzięki posługiwaniu się konwencją bajki, unikali kłopotów z cenzurą. A jeśli bajka była nieco ostrzejsza, posługiwali się fortelem i dopisywali pod tytułem: według Sołowiejki czy kogoś innego, o brzmiącym z rosyjska nazwisku. Oczywiście taki bajkopisarz nie istniał, ale cenzor zwykle obawiał odrzucić tekst _.

Ludwik Jerzy Kern był mistrzem krótkich form literackich - autorem niezliczonych wierszy, fraszek, skeczy, anegdot, powiedzonek, książek dla dzieci, tekstów kabaretowych, tekstów piosenek, w tym wielu przebojów: _ W kalendarzu jest taki dzień _, _ Nie bądź taki szybki Bill _, _ Cicha woda _, _ Lato, lato _. Był także tłumaczem, przekładał m.in. Isaaca Bashevisa Singera.

Jest autorem kilkudziesięciu poetyckich książek dla dzieci w tym jego najsławniejszej i wielokrotnie tłumaczonej poza granicami Polski książki _ Ferdynand Wspaniały _, opowieści o psu, któremu śni się, że jest człowiekiem. Jego utwory dla dzieci odznaczają się szczególnym wdziękiem, humorem, liryzmem i bliskie są poezji K.I. Gałczyńskiego. Stworzył niezapomniane postacie literackie, obok psa Ferdynanda Wspaniałego, Słonia Dominika i kapitana Ali. Był także stałym i bardzo lubianym przez młodych czytelników współpracownikiem _ Płomyka _ i _ Płomyczka _.

Kern otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Order Uśmiechu, Złoty Krzyż Zasługi, Nagrodę Literacką miasta Krakowa, Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci, Medal Instytutu Wydawniczego _ Nasza Księgarnia _ za twórczość dla dzieci, Nagrodę im. Andrzeja Waligórskiego, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 r. otrzymał Medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości, a rok później Nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego w dziedzinie literatury.

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)