Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmarł Marek Krawczyk

0
Podziel się:

Zmarł Marek Krawczyk, wydawca, działacz opozycji demokratycznej w okresie
PRL-u, wieloletni współpracownik paryskiej "Kultury", twórca Towarzystwa Opieki nad Archiwum
Instytutu Literackiego w Paryżu - podaje Rada Programowa TVP, której był przewodniczącym.

Zmarł Marek Krawczyk, wydawca, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL-u, wieloletni współpracownik paryskiej "Kultury", twórca Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu - podaje Rada Programowa TVP, której był przewodniczącym.

Marek Krawczyk zmarł w środę wieczorem.

Urodził się 25 kwietnia 1956 w Warszawie, w 1975 roku ukończył stołecznego Liceum im. Hugona Kołłątaja. W 1979 roku związał się z opozycją antykomunistyczną. Do 1980 roku pracował m.in. w Ośrodku Rozpowszechniania Wydawnictw Naukowych Polskiej Akademii Nauk. Krawczyk związał się z podziemnymi wydawnictwami, m.in. jako jeden z organizatorów firmy Mysia 5 rozprowadzającej na terenie kraju "Tygodnik Mazowsze". W 1981 r. pracował w "Tygodniku Solidarność".

Po wprowadzeniu stanu wojennego Marek Krawczyk współpracował z pismem drugiego obiegu "Wiadomości". W styczniu 1982 roku został aresztowany i skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu. W marcu 1983 roku aresztowano go ponownie, został zwolniony z więzienia w lipcu 1983 roku na mocy amnestii. Po wyjściu z aresztu Krawczyk współpracował z podziemnymi wydawnictwami m.in. "Tygodnikiem Mazowsze" - zaopatrywał je w papier, drukował, kolportował. Współpracował też z podziemnymi wydawnictwami takimi jak NOWa, Krąg, CDN, Głos. Wiosną 1984 roku Marek Krawczyk został ciężko pobity przez SB.

Od połowy lat 80. blisko współpracował z paryską "Kulturą" m.in. przywoził z Francji od Jerzego Giedroycia i Ireny Lasoty pieniądze na działalność wydawnictw podziemnych.

W 1990 roku Marek Krawczyk znalazł się wśród założycieli Polskiej Izby Książki oraz Porozumienia Wydawców Książki Historycznej. Pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Fundacji Pomocy Bibliotekom Polskim (1990-1992), zainicjował też powołanie Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, współtworzył Stowarzyszenie Wolnego Słowa. W latach 1992-1995 był właścicielem Oficyny Wydawniczej "PoMost",

Marek Krawczyk był doradcą ministra kultury i dziedzictwa narodowego Andrzeja Zakrzewskiego. W 2010 r. z rekomendacji klubu parlamentarnego PO został zgłoszony do rady programowej Telewizji Polskiej, następnie wybrany został na jej przewodniczącego

W 2011 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Marka Krawczyka Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Krawczyk był też laureatem nagród Instytutu Literackiego w Paryżu w 1988 r., Polcul Foundation w 1989 r. i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w 1991 r. za działalność edytorską. W 2009 r. otrzymał Nagrodę Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar za aktywność i kreatywność działań dla zachowania i popularyzacji dorobku Jerzego Giedroycia, "Kultury" i Instytutu Literackiego. (PAP)

aszw/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)