Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmarł Marek Krawczyk

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź dziennikarki, Elżbiety Sawickiej
#

# dochodzi wypowiedź dziennikarki, Elżbiety Sawickiej #

26.04. Warszawa (PAP) - Zmarł Marek Krawczyk, wydawca, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, wieloletni współpracownik paryskiej "Kultury", twórca Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu - podała w czwartek Rada Programowa TVP, której był przewodniczącym.

Marek Krawczyk zmarł w środę wieczorem.

Urodził się 25 kwietnia 1956 w Warszawie, w 1975 roku ukończył stołecznego Liceum im. Hugona Kołłątaja. W 1979 roku związał się z opozycją antykomunistyczną. Do 1980 roku pracował m.in. w Ośrodku Rozpowszechniania Wydawnictw Naukowych Polskiej Akademii Nauk. Krawczyk związał się z podziemnymi wydawnictwami, m.in. jako jeden z organizatorów firmy Mysia 5, rozprowadzającej na terenie kraju "Tygodnik Mazowsze". W 1981 r. pracował w Tygodniku "Solidarność".

Po wprowadzeniu stanu wojennego Marek Krawczyk współpracował z pismem drugiego obiegu "Wiadomości". W styczniu 1982 roku został aresztowany i skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu. W marcu 1983 roku aresztowano go ponownie, został zwolniony z więzienia w lipcu 1983 roku na mocy amnestii. Po wyjściu z aresztu Krawczyk współpracował z podziemnymi wydawnictwami, m.in. "Tygodnikiem Mazowsze" - zaopatrywał je w papier, drukował, kolportował. Współpracował też z podziemnymi wydawnictwami takimi jak NOWa, Krąg, CDN, Głos. Wiosną 1984 roku został ciężko pobity przez SB.

Od połowy lat 80. blisko współpracował z paryską "Kulturą", m.in. przywoził z Francji od Jerzego Giedroycia i Ireny Lasoty pieniądze na działalność wydawnictw podziemnych.

W 1990 roku Marek Krawczyk znalazł się wśród założycieli Polskiej Izby Książki oraz Porozumienia Wydawców Książki Historycznej. Pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Fundacji Pomocy Bibliotekom Polskim (1990-1992), zainicjował też powołanie Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, współtworzył Stowarzyszenie Wolnego Słowa. W latach 1992-1995 był właścicielem Oficyny Wydawniczej "PoMost".

Dziennikarka Elżbieta Sawicka wspomina w rozmowie z PAP: "Marek Krawczyk był zawsze człowiekiem książki, znawcą i miłośnikiem literatury. Przyszedł w jego życiu taki moment, bardzo trudny, kiedy poważnie zachorował na serce. Skomplikowany zabieg operacyjny mógł być wykonany tylko w Paryżu. Wtedy środowisko ludzi książki - przede wszystkim wydawcy, ale też redakcje gazet i dziennikarze - złożyli się na tę operację, która była dość kosztowna. To pokazuje, jaką przyjaźnią i sympatią cieszył się Marek w środowisku ludzi książki, jakim szacunkiem go darzyliśmy".

"Marek Krawczyk, wieloletni prezes Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, włożył ogromnie dużo serca w pomoc "Kulturze" na różnych zresztą planach - zabiegał nie tylko o wydawanie książek o +Kulturze+ i popularyzację myśli politycznej Giedroycia, pamiętał o imieninach, jubileuszach, zdobywał pieniądze na rozmaite remonty w Maisons-Laffitte. Był temu środowisku, szczególnie redaktorowi Jerzemu Giedroyciowi, bardzo oddany. Po śmierci Redaktora powołana została do życia nagroda "Rzeczpospolitej" imienia Jerzego Giedroycia. Marek Krawczyk, obok nieżyjącego już redaktora Macieja Łukasiewicza, był jednym z inicjatorów tej nagrody, a także członkiem jej kapituły" - przypomniała Sawicka.

"Po śmierci redaktora Giedroycia stosunki Marka z Maisons-Laffitte bardzo się skomplikowały, stały się trudne. To był dla niego cios, bardzo to przeżył, przybyło mu sporo siwych włosów. Sprawa +Kultury+ paryskiej była dla niego jedną z najważniejszych w życiu. Stopień jego zaangażowania i poświęcenia temu środowisku był zupełnie niezwykły. W mojej pamięci Marek Krawczyk pozostanie na zawsze związany z Maisons-Laffitte i +Kulturą+. Co jeszcze? Miał w sobie uśmiech, pogodę ducha, był towarzyski, gościnny, znakomicie gotował. Był niezwykle lojalnym przyjacielem, niezawodnym w trudnych sytuacjach życiowych, czego sama też doświadczyłam. Bardzo trudno myśleć mi o nim w czasie przeszłym" - powiedziała Sawicka.

Marek Krawczyk był doradcą ministra kultury i dziedzictwa narodowego Andrzeja Zakrzewskiego. W 2010 r. z rekomendacji klubu parlamentarnego PO został zgłoszony do Rady Programowej Telewizji Polskiej, następnie wybrany został na jej przewodniczącego

W 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Marka Krawczyka Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Krawczyk był też laureatem nagród: Instytutu Literackiego w Paryżu w 1988 r., australijskiej Polcul Foundation w 1989 r. i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w 1991 r. za działalność edytorską. W 2009 r. otrzymał Nagrodę Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar za aktywność i kreatywność działań dla zachowania i popularyzacji dorobku Jerzego Giedroycia, "Kultury" i Instytutu Literackiego. (PAP)

aszw/ abe/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)