Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zmarł prof. Gerard Labuda

0
Podziel się

W Poznaniu zmarł w piątek wybitny historyk, profesor Gerard Labuda, były
rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Miał 94 lata.

bEhdBOSt

W Poznaniu zmarł w piątek wybitny historyk, profesor Gerard Labuda, były rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Miał 94 lata.

Informację przekazała w piątek PAP rzeczniczka uczelni Dominika Narożna.

Prof. Labuda był historykiem specjalizującym się w powszechnej historii średniowiecza oraz historii Słowian. W latach 1962-65 był rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności oraz Polskiej Akademii Nauk, a także licznych towarzystw naukowych na całym świecie.

bEhdBOSv

"To był wielki historyk uznany w kraju i za granicą; człowiek wielkiego formatu. Z niego emanowała profesura w najlepszym, tradycyjnym wydaniu. Profesor był człowiekiem, który nie ukrywał swojego kaszubskiego rodowodu i zaliczał się do największych, współczesnych Kaszubów" - powiedział w piątek PAP prorektor UAM prof. Jacek Guliński.

Gerard Labuda urodził się w roku 1916 w Nowej Hucie koło Kartuz. W 1936 r. rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Już jako student pisał rozprawy historyczne. W 1934 roku, na tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich w Warszawie, otrzymał tytuł magistra na˙podstawie wydanej w 1937 r. pracy "Polska i krzyżacka misja w Prusach". Profesor Uniwersytetu Poznańskiego od 1950 r.

W jego dorobku naukowym jest ponad 1600 prac, w tym liczne artykuły i prace zbiorowe. Był autorem m.in. "Studiów nad początkami państwa polskiego", "Słowiańszczyzny pierwotnej", "Polskiej granicy zachodniej. Tysiąc lat dziejów politycznych" oraz "Historii Kaszubów w dziejach Pomorza". (PAP)

rpo/ ls/ gma/

bEhdBOSW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)