Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmarła aktorka Marta Szmigielska

0
Podziel się:

Po ciężkiej chorobie zmarła Marta Szmigielska, wieloletnia aktorka Teatru im.
Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, a ostatnio Teatru Powszechnego w Radomiu -
poinformowała PAP w czwartek kierownik literacki radomskiego teatru, Anna Kulpa.

Po ciężkiej chorobie zmarła Marta Szmigielska, wieloletnia aktorka Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, a ostatnio Teatru Powszechnego w Radomiu - poinformowała PAP w czwartek kierownik literacki radomskiego teatru, Anna Kulpa.

"Marta była utalentowaną aktorką i wrażliwym, serdecznym, pełnym ciepła człowiekiem. Przegrała walkę z rakiem" - powiedziała Kulpa. Aktorka zmarła w środę w hospicjum w rodzinnym Miechowie.

Marta Szmigielska w 1984 r. ukończyła PWST w Krakowie. W latach 1984-1985 pracowała w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, a od 1985 roku współtworzyła Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, gdzie stworzyła blisko 40 ról, w tym główne: w "Matce" Witkacego, "Tragedii Szkockiej" (Lady Makbet), "Benefisie" (Solska). Wystąpiła także w recitalach: "If I", "Droga" oraz "Cwietajewa".

Od 2004 roku była w zespole Teatru Powszechnego w Radomiu. Radomscy widzowie pamiętają ją m.in. jako Gizelę w "Dwojgu na huśtawce" W. Gibsona, zabawną Marię Kowalską w "Mayday" R. Cooneya, zdecydowaną Mildred w "Prywatnej klinice" J. Chapmana i D. Freemana, Frumę - Sarę w "Skrzypku na dachu" J. Bocka i J. Steina.

Jej ostatnią kreacją była wzruszająca rola Łysej w "Z życia glist" P. O. Enquista w reżyserii Krzysztofa Babickiego. (PAP)

ilp/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)