Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmarła Irena Conti di Mauro

0
Podziel się:

Irena Conti di Mauro, polsko-włoska dziennikarka, zmarła w środę w
podwarszawskim Konstancinie.

Irena Conti di Mauro, polsko-włoska dziennikarka, zmarła w środę w podwarszawskim Konstancinie.

O śmierci dziennikarki, pisarki, poetki i wieloletniej członkini Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu poinformowała PAP w środę wieczorem Barbara Kolago, sekretarz tej Kapituły.

"Irena była wspaniałą, wrażliwą na potrzeby drugiego człowieka osobą. Kiedy usłyszała o czyjejś krzywdzie, zwłaszcza krzywdzie dziecka, bardzo się przejmowała i zawsze starała się przyjść z pomocą" - powiedział PAP wspominając dziennikarkę Marek Michalak, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

Według Michalaka, Conti di Mauro odznaczała się też niezwykłą wrażliwością jako poetka. "Pisała przepiękne wiersze. Podziwiał je zarówno ks. Jan Twardowski, jak i Ojciec Święty (Jan Paweł II), czemu dał wyraz w liście do niej" - powiedział. Dodał, że poetka "od kilku lat cały dochód ze swoich tomików poezji przeznaczała na budowę Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy".

Irena Conti Di Mauro urodziła się Warszawie. Dokładna data urodzin nie jest znana. Najczęściej podawany jest rok 1939. Sama poetka ukrywała jednak datę urodzin, co wiązało się z jej żydowskim pochodzeniem i przejściami w czasie wojny.

Mauro di Conti była autorką książek poetyckich, reportaży literackich i opowiadań, a także przekładów poezji, między innymi ks. Jana Twardowskiego, który był z kolei admiratorem jej twórczości. Wiersze Conti di Mauro cytował także papież Jan Paweł II.

Polskie wiersze poetki ukazywały się nakładem wydawnictwa "Czytelnik" w tomach: "Ziemia nieobiecana" i "Cztery pory pieśni nieustającej" oraz w wydawnictwie PIW "I tylko miłość...", "Miłość-Czułość-Dobroć" i "Miłość-Pokora-Pojednanie", składające się na "Trylogię Sycylijską".

Cały dochód ze sprzedaży "Trylogii Sycylijskiej" poetka przekazała na zakup okien do budowanego w Świdnicy Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej. W 2007 roku na ten cel przeznaczyła cały dochód ze sprzedaży książki "I co teraz z tą miłością?" wydanej z okazji 40-lecia Orderu Uśmiechu.

W 2007 r. ona sama została uhonorowana Orderem Uśmiechu. Była też wieloletnim członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, reprezentując w niej państwo włoskie.

Za swoją działalność w dziedzinie zbliżania kultur polskiej i włoskiej uhonorowana została wieloma nagrodami i wyróżnieniami.

We Włoszech odznaczono ją Złotym Medalem Amnesty International przy Nagrodzie Literackiej im. Luigi Russo, Nagrodą Poezji i Krytyki miasta Tagliacozzo, główną nagrodą na XV Biennale di Poesia Ascendista w Messynie, Nagrodą Poetycką im. Elio Vittorini na Sycylii za liryki.

W Polsce Conti di Mauro została uhonorowana m.in. odznaką Zasłużonego dla Kultury Polskiej, nagrodą ZAiKS-u, nagrodą międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu oraz za działalność charytatywną na rzecz dzieci - Nagrodą Humanitarna Victoria 2002, statuetką Dziecięcej Nagrody SERCA.

Była członkiem Akademii Historii i Literatur Słowiańskich im. Adama Mickiewicza w Bolonii, Członkiem Honorowym Heraldycznej Akademii Sztuki i Literatury "La Crisalide" w Katanii, Członkiem - Profesorem Honoris Causa Akademii Św. Łukasza w Antwerpii.

W jednym ze swoich utworów zapewniała: "Każdy człowiek może stać się/ Wspaniałym cudotwórcą/ Kiedy nie czeka na ten wielki cud/ Tylko z małych cudów/ Które zdarzają się codziennie/ Potrafi uzbierać ten wielki. (PAP)

abe/ pmw/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)