Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmarły 73 osoby, u których stwierdzono A(H1N1)

0
Podziel się:

Wirus wywołujący nową grypę został potwierdzony w 1891 przypadkach.

Zmarły 73 osoby, u których stwierdzono A(H1N1)
(alvi2047/CC/Flickr)

Do 73 wzrosła liczba zmarłych, u których badania laboratoryjne potwierdziły obecność wirusa A/H1N1 wywołującego nową odmianę grypy - wynika z informacji uzyskanych w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.

Tomasz Misztal z GIS poinformował, że do tej pory w Polsce potwierdzono 1891 przypadków zakażenia A/H1N1.

W większości przypadków grypa ma łagodny przebieg i nie powoduje powikłań. Najbardziej zagrożone są osoby obciążone przewlekłymi chorobami oraz o znacznie obniżonej odporności organizmu. Zgony następują przeważnie w wyniku powikłań pogrypowych, m.in. niewydolności dróg oddechowych.

Jak podaje ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control), w Europie umierają w większości osoby z dodatkowymi schorzeniami, ale w 30 proc. to ludzie zdrowi, nieobciążeni żadnymi poważnymi chorobami.Zdaniem ekspertów liczba chorych na nową odmianę grypy sięga w Polsce kilkudziesięciu tysięcy.

W pierwszym tygodniu grudnia zarejestrowano ponad 96 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań, jeszcze tydzień wcześniej było ich prawie 134 tys. Spadek nastąpił we wszystkich grupach wiekowych.

O tym, że większość obecnych zachorowań to grypa wywołana wirusem A/H1N1 - według krajowego konsultanta ds. epidemiologii prof. Andrzeja Zielińskiego - świadczy fakt, że największa zapadalność występuje w grupie dzieci do 14. roku życia, przy grypie sezonowej największa zapadalność odnotowywana jest wśród osób po 65. roku życia.
Zdaniem krajowego konsultanta ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Horbana, możliwe są jeszcze dwie fale wzmożonych zachorowań na grypę._ - Po świątecznych spotkaniach nieuchronnie zwiększy się liczba osób, które ulegną zakażeniom _ - podkreślił prof. Horban podczas konferencji prasowej w GIS w ubiegłym tygodniu. Dodał, że druga fala zachorowań może wystąpić za dwa - trzy miesiące. Horban zaznaczył, że zależy to od pogody. Jeżeli będzie mroźnie, zachorowań będzie mniej.

Raporty Money.pl
*Koszty grypy? Resort zdrowia ich nie zna! * W ubiegłym roku na szczepienia przeciwko grypie Polacy wydali około 100 mln złotych. Epidemia może nas kosztować ponad dziewięćdziesiąt razy więcej - szacuje Money.pl.
*NFZ nie refunduje leków przeciwko grypie * Gdyby w Polsce na grypę zachorowało tyle samo osób co na Ukrainie, na zakup leków musielibyśmy wydać 30 mln złotych. I to z własnych kieszeni, bo medykamenty te nie są refundowane. Rząd na zakup szczepionek przeciw wirusowi A/H1N1 będzie musiał wydać co najmniej 111 mln złotych.
*Prywatne badanie na A(H1N1) drogie i z przeszkodami * Money.pl sprawdził, w jaki sposób w Polsce można zbadać się na obecność wirusa A(H1N1).

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)