Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiana szefa PSL. OBOP: Dobra dla partii - 22 proc., zła - 16 proc.

0
Podziel się:

Zdaniem 22 proc. zmiany we władzach partii zdecydowanie umocnią PSL, w tym 3 proc. sądzi, że zdecydowanie umocnią.

Zmiana szefa PSL. OBOP: Dobra dla partii - 22 proc., zła - 16 proc.
(PAP/Paweł Supernak)

22 proc. badanych uważa, że zastąpienie Waldemara Pawlaka przez Janusza Piechocińskiego na fotelu prezesa PSL jest korzystne dla przyszłości partii, przeciwnego zdania jest 16 proc. 11 proc. uważa, że zmiana ta jest bez znaczenia - wynika z sondażu TNS OBOP.

17 listopada 2012 r. Kongres Polskiego Stronnictwa Ludowego wybrał nowym prezesem PSL Janusza Piechocińskiego. W wyborach pokonał on dotychczasowego prezesa Waldemara Pawlaka. TNS OBOP zbadał, jak Polacy oceniają zmiany w najwyższych władzach PSL.

Okazało się, że 18 proc. badanych w ogóle o tych zmianach nie słyszało, 11 proc. uważa, że nie mają one znaczenia dla przyszłości partii, a 33 proc. nie ma zdania na ten temat.

Zdaniem 22 proc. zmiany we władzach partii zdecydowanie umocnią PSL, w tym 3 proc. sądzi, że zdecydowanie umocnią. Przeciwnego zdania jest 16 proc., w tym 3 proc. uważa, że zdecydowanie osłabią.

TNS OBOP zapytał osoby, które słyszały o zmianach we władzach PSL, jak oceniają ich wpływ na sytuację wsi. 17 proc. sądzi, że nie będą miały one znaczenia, a 33 proc. nie ma zdania na ten temat.

O tym, że zmiana prezesa Stronnictwa będzie miała dobre skutki dla wsi jest przekonanych 32 proc. badanych, przy czym 2 proc. uważa, że będą one bardzo dobre. Przeciwnego zdania jest 18 proc., przy czym 3 proc. obawia się, że skutki te będą bardzo złe.

TNS OBOP zapytał też ankietowanych, czy ich zdaniem taka partia jak PSL jest potrzebna na polskiej scenie politycznej. Większość ankietowanych 56 proc. - uważa, że tak (w tym 10 proc. zdecydowanie). Przeciwnego zdania jest 15 proc. (w tym 4 proc. zdecydowanie), a 29 proc. nie ma zdania na ten temat.

Najwięcej osób przekonanych o tym, że PSL jest potrzebne Polsce jest wśród badanych z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym, a także wyższym - po 63 proc. O potrzebie istnienia PSL przekonanych jest też 57 proc. osób z wykształceniem średnim i pomaturalnym oraz 53 proc. z wykształceniem zawodowym.

Co ciekawe opinia, że PSL powinno istnieć na scenie politycznej kraju, jest najbardziej rozpowszechniona wśród mieszkańców największych miast; myśli tak 64 proc. respondentów z miast powyżej 500 tys. Przekonanie to podziela 58 proc. mieszkańców wsi, 53 proc. mieszkańców miast o liczbie mieszkańców od 101 do 500 tys. oraz 51 proc. badanych z miast do 100 tys. mieszkańców.

Spośród potencjalnych wyborców poszczególnych partii najwięcej przekonanych o tym, że PSL jest Polsce potrzebne, jest w sposób oczywisty wśród elektoratu PO i PSL (odpowiednio: 77 proc. i 75 proc.). Tego samego zdania jest 64 proc. badanych, którzy deklarują się jako wyborcy SLD, 60 proc. wyborców Ruchu Palikota oraz 57 proc. PiS.

TNS OBOP zrealizował sondaż w dniach 6-10 grudnia 2012 r. na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Czytaj więcej o Januszu Piechocińskim w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/m208564.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/piechocinski;spotka;sie;ze;zwiazkowcami;rzad;zrealizuje;postulaty,243,0,1231859.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Związkowcy chwalą ministra. Rząd się ugnie? 30 stycznia wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński ma spotkać się z przedstawicielami działającego na Śląsku Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/m258353.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ratunek;dla;polskich;firm;piechocinski;ujawnia,22,0,1231126.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ratunek dla polskich firm? Piechociński ujawnia - _ Jest szansa na pozyskanie światowego gracza z branży motoryzacyjnej _ - zdradza wicepremier, minister gospodarki. Wymienia możliwe miejsca inwestycji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/m97442.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/energetyka;odnawialna;glownym;problemem;tzw;trojpaku,179,0,1226931.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Te decyzje muszą nastąpić bardzo szybko" Głównym problemem w tzw. "trójpaku energetycznym" jest kwestia poziomu wsparcia finansowego dla odnawialnych źródeł energii i rozłożenia akcentów między energetyką odnawialną a klasyczną - uważa minister gospodarki.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)