Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiana zasad dostępu do środków na remonty zabytków w Krakowie

0
Podziel się:

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa zdecydował, że pieniądze na odnowę
zabytków będą rozdzielane na takich samych zasadach dla wszystkich właścicieli i użytkowników tych
obiektów.

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa zdecydował, że pieniądze na odnowę zabytków będą rozdzielane na takich samych zasadach dla wszystkich właścicieli i użytkowników tych obiektów.

Jak zaznaczył w czwartek dyrektor Komitetu, Maciej Wilamowski, ta najpoważniejsza po 1989 roku zmiana w zasadach dysponowania przez Komitet środkami na odnowę zabytków Krakowa będzie korzystna przede wszystkim dla prywatnych właścicieli zabytkowych kamienic.

"Oznacza to, że szerszy niż dotąd strumień środków z Narodowego Funduszu zostanie spożytkowany na odnowę i konserwację kamienic prywatnych na terenie Krakowa" - poinformował Wilamowski.

Według niego, główną przesłanką do zmiany zasad było to, że w Krakowie coraz bardziej staje się widoczny kontrast między pieczołowicie odnowionymi zabytkami sakralnymi, obiektami uniwersyteckimi, muzeami, a tłem, które stanowią dla nich setki zabytkowych kamienic.

"Traktujemy Kraków jako całość. Tymczasem w rękach prywatnych znajdują się setki wymagających remontu kamienic, których stan i estetyka jest ogromnie ważna dla wizerunku miasta" - zaznaczył dyrektor Komitetu.

Do tej pory inwestorzy prywatni mogli starać się o dofinansowanie zwrotne i byli zobowiązani do zabezpieczenia go na hipotece nieruchomości. To znacznie ograniczało możliwości wykorzystywania dotacji udzielanych przez Komitet na remonty kamienic prywatnych. "Zainteresowanie było nikłe" - przyznaje dyrektor Wilamowski.

Komitet przypomina, że wszyscy właściciele zabytków w Krakowie chcący otrzymać dotacje w roku 2011 muszą wystąpić do Komitetu z wnioskiem o dotację do 30 września 2010.

Według danych Komitetu, w Krakowie znajduje się około 1,1 tysiąca obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Do tej pory Komitet dofinansował remonty i konserwacje 300-400 z nich.

W tym roku Komitet dysponuje kwotą prawie 43 mln zł na odnowę zabytków Krakowa. Pozwoli to na przeprowadzenie remontów i konserwacji blisko 130 obiektów. Pieniądze te pochodzą z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, finansowanego prawie w całości z budżetu państwa za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta. (PAP)

rgr/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)