Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany kadrowe w Prokuraturach Okręgowych w Kielcach i Krakowie

0
Podziel się:

15.2.Kraków (PAP) - Prokurator Bogdan Karp - dotychczasowy
rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach - został w środę
mianowany szefem Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Prokuraturą
Okręgową w Kielcach będzie kierowała Małgorzata Perz.

15.2.Kraków (PAP) - Prokurator Bogdan Karp - dotychczasowy rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach - został w środę mianowany szefem Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Prokuraturą Okręgową w Kielcach będzie kierowała Małgorzata Perz.

O zmianach tych poinformował na konferencji prasowej z udziałem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry prokurator apelacyjny w Krakowie Józef Giemza.

Karp, który przez wiele lat pracował w wydziale śledczym kieleckiej prokuratury, obejmie stanowisko prokuratora okręgowego w Krakowie po prokuratorze Wacławie Wiechniaku, który pod koniec stycznia z "powodów osobistych" złożył rezygnację.

Szef Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie przedstawił Bogdana Karpa jako "zdolnego i dającego rękojmię, że będzie sprawnie i należycie" wykonywał powierzoną mu funkcję. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przypominał, że Karp został nagrodzony za jedno ze śledztw, które prowadził.

Małgorzata Perz pracowała do tej pory w wydziale śledczym kieleckiej prokuratury. "Również o niej mam jak najlepsze zdanie, jeśli chodzi o kwalifikacje zawodowe do pełnienia funkcji kierowniczej" - powiedział Giemza.

Ziobro podkreślił, że ma pełne zaufanie do Giemzy i jemu pozostawia decyzję co do obsady personalnej stanowisk, które mu podlegają.

Dodał, że ufa, iż wybrane przez Giemzę osoby mają "wszystkie te zalety, o które chodzi w polskiej prokuraturze", są więc "konsekwentni, zdecydowani, profesjonalnie przygotowani". "Są to ludzie, którzy sprawdzili się w bardzo trudnych śledztwach (...) osoby o wysokich kwalifikacjach merytorycznych. Jestem przekonany, że znakomicie poradzą sobie z zadaniami, jakie zostaną im powierzone" - dodał minister sprawiedliwości.

Pytany przez dziennikarzy, czy takich kompetentnych osób nie można było znaleźć w Krakowie, Ziobro powiedział, że w prokuraturze nie obowiązuje zasada terytorialności i szefami prokuratur mianuje czasami osoby z zupełnie innych części kraju. "To ma swój walor. Dlatego że dobrze jest czasami +świeżą krew+ przelać do innej prokuratury. Nowe spojrzenie i dystans do realiów prokuratury może zrodzić nową siłę działania" - uważa Ziobro.

Minister dodał, że zmiany te "wyjdą na dobre prokuraturze krakowskiej" i nie oznaczają niedoceniania tej prokuratury, do której trafiają najważniejsze sprawy tzw. mafii paliwowej.

Zmiany w prokuraturze krakowskiej nastąpiły 25 stycznia, kiedy szefem Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie został prokurator Józef Giemza. Zastąpił na tym stanowisku Bogusława Słupika, który przeszedł do prokuratury krajowej. Tego samego dnia rezygnację ze stanowiska złożył szef krakowskiej prokuratury okręgowej Wacław Wiechniak. Jak powiedział dziennikarzom, zrobił to ze względów osobistych.

Prokurator krajowy Janusz Kaczmarek zapewniał wówczas, że na tę dymisję nie miało wpływu prowadzone przez katowicką prokuraturę postępowanie w sprawie rzekomej korupcji Wiechniaka. W środę Kaczmarek mówił w Krakowie, że ma dostęp do zeznań świadków w tej sprawie. Według niego, nie doszło do przełomu i "nie ma materiału, który dałby powody do stawiania zarzutu przestępstwa korupcyjnego". Prokurator krajowy zaznaczył, że decyzja, jak postępowanie to się zakończy, należy do prokuratury w Katowicach.

Ziobro przestrzegał przed wyrażaniem pochopnych osądów i zapewnił: "jeśli zarzut wobec jakiegokolwiek prokuratora będzie mógł być postawiony i będą ku temu podstawy - będzie stawiany. Zapewniam państwa. Jeżeli nie, nie będzie stawiany wobec nikogo, bo nie działamy tak, jak było to w okresie PRL-u". (PAP)

wos/ hp/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)