Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w naborze wniosków do programów ministra kultury

0
Podziel się:

Nowy system elektroniczny, dzięki któremu beneficjenci mogą na bieżąco
sprawdzać poprawność wprowadzonych danych - to jedna ze zmian w systemie naboru wniosków do
Programów Ministra Kultury. Dzięki temu znacznie spadła liczba błędnych formalnie wniosków.

Nowy system elektroniczny, dzięki któremu beneficjenci mogą na bieżąco sprawdzać poprawność wprowadzonych danych - to jedna ze zmian w systemie naboru wniosków do Programów Ministra Kultury. Dzięki temu znacznie spadła liczba błędnych formalnie wniosków.

Dzięki programom ministra kultury i dziedzictwa narodowego można ubiegać się o dofinansowanie rozmaitych projektów kulturalnych i artystycznych np. festiwali, przeglądów, wydawnictw.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski omówił w środę tegoroczny nabór wniosków w ramach programów: "Wydarzenia artystyczne" (priorytety: Film, Teatr i Taniec, Muzyka), "Kolekcje" (priorytety: Narodowe kolekcje sztuki współczesnej, Regionalne kolekcje sztuki współczesnej) oraz "Promocja Literatury i Czytelnictwa" (priorytety: Literatura, Promocja czytelnictwa).

Jak mówił minister, jedną z ważniejszych zmian, dotyczących programów, jest wprowadzenie nowego systemu elektronicznego.

"Pozwolił on np. na to, by beneficjenci na bieżąco obserwowali stan swojego wniosku, by mogli też eliminować dzięki temu błędy. Możemy być naprawdę usatysfakcjonowani liczbą wniosków, które zostały w tym roku wypełnione prawidłowo" - mówił Zdrojewski.

W porównaniu z rokiem 2011 trzykrotnie spadła liczba wniosków błędnych formalnie. W 2011 roku było ich 20 proc., w roku 2012 - 7 procent.

W ramach tegorocznej edycji ogłoszono siedem programów na łączną kwotę 233 mln zł i - jak mówił szef resortu kultury - jest to kwota rekordowa. "Ten budżet prawdopodobnie będzie zwiększany w następnych miesiącach, przy kolejnych uzupełniających naborach" - zapowiedział Zdrojewski.

Minister zwrócił też uwagę, że do tej pory sposób oceny poszczególnych wniosków nie był transparentny. "Ujawniane były tylko wnioski, które przechodziły proces" - zauważył.

"Dziś uruchamiamy stronę ministerstwa kultury, na której wszystkie programy będą prezentowane. Znajdą się tam też zbiorcze oceny wszystkich projektów" - zapowiedział Zdrojewski.

Jak dodał nowością jest także tryb odwoławczy. "Wszyscy beneficjenci, którzy uzyskali ponad 50 procent punktów w ocenie merytorycznej, będą mieli szansę odwołać się od decyzji, jeżeli uznają, że zostali zbyt nisko punktowani. Punktacje przebiegały rozmaicie, w niektórych wypadkach recenzenci zewnętrzni - nie będący pracownikami resortu - mieli pełną wolność, a w innych przypadkach byli związani określonymi rygorami, np. oceną stopnia przygotowania organizacyjnego, oceniane były też wkłady własne, dorobek" - tłumaczył Zdrojewski.

Beneficjenci, którzy otrzymali dofinansowanie, mogą przystępować do podpisywania umów, ci którzy go nie dostali - po odwołaniu, w ciągu 21 dni otrzymają decyzję z ministerstwa kultury.

Podsumowanie naboru Programu "Dziedzictwo kulturowe" (priorytety: Ochrona zabytków, Kultura ludowa, Wspieranie działań muzealnych, Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą) ma nastąpić w sobotę. (PAP)

agz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)