Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w ustawie refundacyjnej. Aptekarze grożą strajkiem

0
Podziel się:

Decyzja zapadnie na posiedzeniu Naczelnej Rady Aptekarskiej 20 stycznia.

Zmiany w ustawie refundacyjnej. Aptekarze grożą strajkiem
(sjlocke/iStockphoto)

Trwają prace nad nowelizacją ustawy refundacyjnej._ _Projekt przewiduje odstąpienie od karania lekarzy za niewłaściwe wypisanie recept oraz objęcie abolicją tych, którzy wadliwie wypisali recepty przed dniem wejścia w życie nowelizacji. Jak podkreślają przedstawiciele Naczelnej Rady Aptekarskiej, ustawa nie broni jednak ich interesów.

SLD zapowiedziało, że poprze rządową nowelizację ustawy refundacyjnej. Szef Sojuszu Leszek Miller zaznaczył na konferencji prasowej, że oczekuje także dyskusji nad propozycją złożoną przez klub Sojuszu. Miller podkreślił, że winą za obecne zamieszanie w służbie zdrowia nie należy obarczać obecnej Marszałek Sejmu Ewy Kopacz.

- _ Pani Marszałek Sejmu nie jest ministrem zdrowia. Owszem, była nim w przeszłości, ale główna odpowiedzialność za bieg rzeczy spoczywa na Bartoszu Arłukowiczu. Minister Arłukowicz wiedział dokładnie, co bierze do swoich zadań. Można powiedzieć starym przysłowiem "widziały gały, co brały" _ - powiedział Miller.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI LESZKA MILLERA:

(Źródło: IAR)

Wczoraj była minister zdrowia Ewa Kopacz broniła swojej decyzji o wprowadzeniu ustawy refundacyjnej. Na konferencji w Sejmie Kopacz zapowiedziała, że w sprawie nowelizacji jej projektu zagłosuje zgodnie z sumieniem. Zapewniała, że celem wprowadzenia ustawy było dobro pacjentów. Z kolei premier Donald Tusk wyraził nadzieję, że szybka reakcja ministra zdrowia w sprawie ustawy refundacyjnej doprowadzi do pełnego porozumienia co do istoty tej ustawy. Wyjaśnił, że kluczowa jest ochrona pacjentów _ przed nadmiernymi apetytami firm farmaceutycznych _.

Według Tuska obecnie wydaje się, że ustawa już przynosi efekty. - _ Mimo że jest krytykowana, moim zdaniem niesłusznie, jeśli chodzi o istotę zagadnienia _ - dodał._ - I chyba problem tych dwuznacznych relacji między służbą zdrowia a przedstawicielami firm farmaceutycznych ta ustawa definitywnie ureguluje _ - powiedział premier. Przyznał, że taką ma nadzieję i wiele wskazuje na to, że ten efekt zostanie uzyskany.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz zwrócił natomiast uwagę, że proponowane zapisy nie zabezpieczają interesów środowiska aptekarskiego. Jak powiedział dziennikarzom, jeżeli w projekcie nie znajdą się korzystne dla aptekarzy zapisy, nie wyklucza podjęcia akcji protestacyjnej. Dodał, że taką decyzję podejmie ewentualnie NRA, która zbiera się 20 stycznia.

_ - Rozgoryczenie - to bardzo delikatne słowo, jakie przychodzi mi na myśl _ - mówił Kucharewicz na komisji. Przypomniał, że w grudniu NRA otrzymała zapewnienie, że szereg niekorzystnych zapisów zostanie usunięty. - _ Nie wiemy do końca, czy będziemy karani _ - dodał i podkreślił, że _ lekarze uzyskali wykreślenie niekorzystnych przepisów o karach oraz abolicję, a aptekarze nie mają żadnego zapisu gwarantującego spokojną pracę w aptece _.

Czytaj więcej na temat protestu lekarzy w Money.pl
Zostawiła go z problemem i "trzyma kciuki" Ewa Kopacz uważa, że Bartosz Arłukowicz jest doskonale przygotowany do prowadzenia ministerstwa zdrowia.
Sondaż: Lekarze mają rację. Powinni ustapić W sporze o leki refundowane to nie rząd, ale lekarze mają rację - uważa większość badanych w sondażu SMG/KRC.
Tusk przyznaje się do błędu, ale chce karać Donald Tusk popiera restrykcje wobec lekarzy niewywiązujących się z obecnej ustawy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)