Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Znamy laureatów festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

0
Podziel się:

Filmy "Okruchy rozbitego dzbana", "Betar" oraz "Pamięć -NSZ" zostały
laureatami IV festiwalu filmów dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1944-1989". Festiwal
zakończył się w sobotę w Gdyni.

*Filmy "Okruchy rozbitego dzbana", "Betar" oraz "Pamięć -NSZ" zostały laureatami IV festiwalu filmów dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1944-1989". Festiwal zakończył się w sobotę w Gdyni. *

Podczas festiwalu zaprezentowano 13 filmów konkursowych poświęconych m.in. losom polskich "żołnierzy wyklętych" oraz członków "Solidarności".

Jak poinformował PAP koordynator festiwalu Andrzej Lewicki, nagrodę główną festiwalu "Złoty Opornik" otrzymali Jędrzej Lipski i Piotr Mielech za film "Okruchy rozbitego dzbana". Jury nagrodziło ten film za "wartości artystyczne i warsztat filmowy oraz spójność widzenia i obrazowania bohatera filmu na tle epoki oraz świat wartości przedstawiany w obrazie filmowym" - czytamy w komunikacie.

"Okruchy rozbitego dzbana" to film biograficzny o Krzysztofie Gulbinowiczu, pisarzu, drukarzu i działaczu Solidarności Walczącej. Film został zrealizowany w oparciu o scenariusz przygotowany na podstawie zebranej dokumentacji, rozmów z najbliższymi i przyjaciółmi a także na kanwie tekstów opublikowanych i niepublikowanych oraz zapisków, które pozostawił po sobie bohater filmu.

Wyróżnienia otrzymały filmy "Betar" w reżyserii Roberta Kaczmarka a także "Pamięć - Narodowe Siły Zbrojne" w reżyserii Iwony Bartólewskiej.

Film "Betar" opowiada o rewizjonistycznej organizacji żydowskiej Betar, która w okresie swojej największej świetności w Polsce liczyła 50 tys. członków. Jej działalność cieszyła się przychylnością samego marszałka Piłsudskiego, a owocem tej sympatii była możliwość odbywania przez Betarczyków szkoleń z polską armią.

"Pamięć - Narodowe Siły Zbrojne" w reżyserii Iwony Bartólewskiej został wyróżniony "za trud poszukiwań materiałów historycznych, temat oraz odwagę obrazowania zakłamanej historii i dziejów Brygady Świętokrzyskiej".

Natomiast Nagrodę Specjalną im. Janusza Krupskiego otrzymał film "Degrengolada w teatrze domowym" w reżyserii Marii Dłużewskiej.

Film przedstawia wspomnienia aktorów warszawskiego Teatru Domowego, który w czasie stanu wojennego dawał konspiracyjne spektakle w prywatnych mieszkaniach. We Wrocławiu podczas spektaklu sztuki politycznej "Degrengolada" do domu, w którym występowali wkroczyła bezpieka, aresztując aktorów oraz całą widownię.

Wyróżnione zostały także filmy "Nigdy nie wrócisz do domu" Jolanty Krysowatej, a także "Demony przeszłości" Pawła Siegiera.

"Demony przeszłości" to opowieść o Brygadzie Świętokrzyskiej, stanowiącej część Narodowych Sił Zbrojnych, które nie podporządkowały się rozkazowi scalenia z Armią Krajową i prowadziły walki zarówno z hitlerowcami, jak i z partyzantką komunistyczną oraz oddziałami czerwonoarmistów.

Festiwal po raz drugi został zorganizowany w Gdyni. Wcześniej odbywał się w Ciechanowie i Płońsku. (PAP)

bls/ jm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)