Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Znamy laureatów IV edycji programu "Mam Haka na Raka"

0
Podziel się:

Projekt autorstwa licealistów z Lublina zwyciężył w IV edycji
ogólnopolskiego programu dla młodzieży "Mam Haka na Raka" poświęconego profilaktyce nowotworów -
poinformowano w piątek podczas uroczystej gali finałowej w Centrum Expo w Warszawie.

Projekt autorstwa licealistów z Lublina zwyciężył w IV edycji ogólnopolskiego programu dla młodzieży "Mam Haka na Raka" poświęconego profilaktyce nowotworów - poinformowano w piątek podczas uroczystej gali finałowej w Centrum Expo w Warszawie.

W tym roku tematem przewodnim, opracowywanych przez uczniów kampanii społecznych, było zapobieganie rakowi płuca, najczęstszego nowotworu złośliwego u ludzi dorosłych. Co roku jest on rozpoznawany u 21 tys. Polaków. Tylko 10-15 proc. z nich przeżywa pięć lat, co jest to w dużym stopniu związane z faktem, że w 86 proc. chorych wykrywa się go w stadium zaawansowanym, gdy doszło już do przerzutów i nie można go usunąć chirurgicznie.

Zwycięski projekt pt.: "Nie wiąż się z papierosem", opracowany przez piątkę uczennic z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie pod okiem nauczycielki Małgorzaty Drozd - w niekonwencjonalny sposób przedstawia problem palenia papierosów, będący głównym czynnikiem ryzyka raka płuca.

Bohaterka kampanii, którą jest młoda palaczka, bierze ślub z papierosem. Od tej pory palenie jest nieodłącznym elementem jej życia - oddaje się nałogowi na wakacjach, w pracy, na spacerze, kolacji, w czasie imprezy. Wydaje się, że nie potrafi bez niego funkcjonować.

Jej związek kończy się jednak tragicznie - bohaterka zapada na raka płuca. W ostatniej scenie widzimy ją schorowaną, z wypadającymi po chemioterapii włosami, umierającą w szpitalu. To zaskakujące zakończenie ma zniechęcić młodych ludzi do zaczynania palenia i ochronić ich w ten sposób przed zachorowaniem na raka płuca, podkreślały autorki projektu podczas gali.

"Jestem przekonany, że wybrana kampania dotrze do ludzi młodych i przekona ich, że nie watro marnować zdrowia i życia dla nałogu" - ocenił dr Janusz Meder prezes Polskiej Unii Onkologii, która jest organizatorem programu. Jak przypomniał onkolog, obecnie aż 38 proc. młodych ludzi ze szkół ponadgimnazjalnych deklaruje, że pali papierosy. Ta tendencja nasila się coraz bardziej wśród dziewcząt.

Kampania "Nie wiąż się z papierosem" zostanie zaprezentowana w ogólnopolskich mediach, kinach oraz na billboardach w lipcu i potrwa do końca roku.

W tegorocznej edycji programu "Mam Haka na Raka" przyznano dodatkowe wyróżnienia. Nagrodę mediów od Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia otrzymał zespół z IV LO im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu za kampanię "Niepalenie ułatwia zbliżenie".

Nagrodę Studentów Medycyny z Uczelnianego Centrum Zdrowia Środowiskowego oraz Studenckiego Towarzystwa Onkologicznego dostał zespół z II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Świdniku za kampanię "Jara cię to?". Natomiast uczniowie z IV LO im. Hanki Sawickiej z Kielc otrzymali nagrodę w kategorii specjalnej za działania lokalne, przyznaną przez Związek Powiatów Polskich oraz Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich.

Wśród wyróżnionych zespołów znalazła się również drużyna z III Liceum im. Cypriana Kamila Norwida w Koninie, nagrodzona przez partnera strategicznego programu, firmę GlaxoSmithKline, za kampanię "Palisz? - Śmierdzisz!".

"Kampania młodzieży z Konina o przewrotnym tytule +Palisz? - Śmierdzisz!+ bazuje na prowokacji poprzez stygmatyzację palaczy w grupie rówieśników" - powiedział Jerzy Toczyski, prezes GlaxoSmithKline.

Laureaci II i III edycji "Mam Haka na Raka" wręczyli specjalną Nagrodę Hakowicza drużynie Zespołu Szkół w Kietrzu za kampanię "Nie bądź frajer, zgaś ten lont".

Podczas piątkowej uroczystości przyznano też cztery tytuły Honorowego Hakowicza. Jest to wyróżnienie nadawane od trzeciej edycji programu osobom lub instytucjom najbardziej zaangażowanym w promocję profilaktyki nowotworowej, wspierających uczestników programu.

W poprzednich edycjach program "Mam Haka na Raka"był poświęcony: rakowi piersi, szyjki macicy i prostaty. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć na stronie internetowej (www.mamhakanaraka.pl). (PAP)

jjj/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)