Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Znamy projekt tablicy dla ofiar katastrofy smoleńskiej

0
Podziel się

Tablica będzie umieszczona w krypcie na Wawelu.

Znamy projekt tablicy dla ofiar katastrofy smoleńskiej
(prezydent.pl/GFDL)
bDyCSYiJ

Łacińska sentencja _ Corpora dormiunt vigilant animae _ - _ ciała śpią, dusze czuwają _ oraz nazwiska wszystkich ofiar znajdą się na tablicy, upamiętniającej ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, która ma zostać umieszczona w krypcie Katedry na Wawelu.

Ta sama łacińska sentencja znajduje się na baldachimie nad wyjściem z grobów królewskich w Katedrze na Wawelu.

Przewidywany koszt tablicy to 15 tys. zł. Służby wojewody zapewniają, że nie ma żadnych problemów w jej sfinansowaniu.
Rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka poinformowała, że zgodnie z projektem tablicy, opracowywanym przez Martę Witosławską, autorkę projektu sarkofagu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, znajdzie się na niej łacińska sentencja, a pod nią napis: _ Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku. 10 kwietnia 2010 r. _.

bDyCSYiL

Poniżej zostanie umieszczona lista wszystkich ofiar katastrofy. Rozpoczną ją nazwiska Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Ryszarda Kaczorowskiego. Kolejne nazwiska będą umieszczone w kolejności alfabetycznej.

Tablica jest już przygotowywana na koszt budżetu państwa. Zamówił ją na początku lipca wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

Według rzeczniczki, tablica o wymiarach 193x115 cm wykonywana będzie z gładkiego różowego piaskowca - taki rodzaj kamienia uzyskał akceptację konserwatora zabytków. Ma być gotowa w drugiej połowie sierpnia.

Wtedy zostanie przekazana do dyspozycji gospodarza Katedry Wawelskiej kardynała Stanisława Dziwisza, o czym metropolita krakowski został przez wojewodę poinformowany.

bDyCSYiR
bDyCSYjm
KOMENTARZE
(0)