Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Znów dym nad Fukushimą. Wstrzymana akcja

0
Podziel się:

Dyrektor generalny MAEA wierzy, że Japonia poradzi sobie z
kryzysową sytuacją w elektrowni atomowej.

Znów dym nad Fukushimą. Wstrzymana akcja
(PAP/EPA/TEPCO)

Biały dym, który ukazał się nad blokiem reaktora nr 2 uszkodzonej przez trzęsienie ziemi japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I, to najprawdopodobniej obłok pary - poinformowała japońska agencja Kyodo.

Według niej, para ta zapewne nie pochodzi ze zbiornika ze zużytym paliwem nuklearnym. Jednak dokładna przyczyna jej pojawienia się nie jest na razie znana.Wcześniej nad reaktorem nr 3 zaobserwowano szary dym, ale wczesnym wieczorem czasu lokalnego uległ on rozproszeniu.

W efekcie prace nad podłączeniem kabli energetycznych do reaktorów nr 3 i nr 4 w uszkodzonej przez trzęsienie ziemi japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I zostały wstrzymane. Firma TEPCO (Tokyo Electric Power Co) oświadczyła również, że zamierza wznowić prace jutro po przeprowadzeniu obserwacji na miejscu.

Pracownicy zostali ewakuowani po tym, gdy w rejonie budynku reaktora nr 3 nad zbiornikiem ze zużytym paliwem nuklearnym zauważono szaroczarny dym. Nie usłyszano jednak żadnej eksplozji.

Po pojawieniu się dymu nad reaktorem nr 3 strażacy zaprzestali polewania obiektów elektrowni wodą. Zapowiedzieli, że wznowią pompowanie po ustaleniu, że sytuacja na miejscu jest bezpieczna, ale nie przesądzali, czy będzie to już jutro.

Po około dwóch godzinach dym przestał się wydzielać, ale nieco później TEPCO wykryła, że z dziury w dachu budynku rektora nr 2 wydobywa się biały dym. Zdaniem operatora elektrowni, jest to zapewne para, która jednak nie pochodzi ze zbiornika ze zużytym paliwem.

Jak podała japońska rządowa Agencja Bezpieczeństwa Nuklearnego i Przemysłowego (NISA), nie wystąpiły żadne większe zmiany poziomu promieniowania w rejonie elektrowni.

Pod koniec lutego - czyli przed fatalnym trzęsieniem ziemi - agencja Kyodo podawała, że NISA wykryła nieprawidłowości w łącznie 33 urządzeniach i maszynach elektrowni Fukushima I. Podobne braki stwierdzono w dwóch innych eksploatowanych przez TEPCO siłowniach jądrowych.

Zobacz także: Zobacz zniszczenia w elektrowni Fukushima w Japonii (Russia Today)

Tymczasem dyrektor generalny ONZ-owskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano wyraził przekonanie, że Japonia poradzi sobie z kryzysową sytuacją w uszkodzonej przez trzęsienie ziemi elektrowni atomowej.

_ - Kryzys wciąż nie został rozwiązany i sytuacja w elektrowni atomowej Fukushima I pozostaje bardzo poważna _, ale _ nie mam wątpliwości, że kryzys zostanie skutecznie przezwyciężony _ - powiedział Amano na nadzwyczajnym posiedzeniu rady gubernatorów MAEA w jej siedzibie w Wiedniu.

11 marca trzęsienie ziemi i towarzyszące mu tsunami odcięły dopływ energii do elektrowni Fukushima I, powodując wyłączenie systemów chłodzenia oraz niekontrolowany wzrost temperatury reaktorów i zasobników ze zużytym paliwem. W efekcie doszło do częściowego stopienia się elementów paliwowych, wybuchów wodoru i emisji radioaktywnej pary do otoczenia. Jest to największa katastrofa nuklearna od czasu wybuchu reaktora w Czarnobylu w 1986 roku.

Zdaniem Amano, w trakcie obecnego kryzysu MAEA postępowała w sposób właściwy. Agencja pełni funkcje doradcze i nie ma uprawnień do egzekwowania międzynarodowych lub krajowych przepisów w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego.

_ - Nie jesteśmy strażnikiem bezpieczeństwa nuklearnego, a odpowiedzialność za bezpieczeństwo nuklearne spoczywa na państwach członkowskich. W przeciwieństwie do roli agencji w nierozprzestrzenianiu broni jądrowej przedsięwzięcia w dziedzinie bezpieczeństwa nuklearnego wprowadzane są dobrowolnie przez poszczególne państwa i nasz rola jest (tutaj) wspierająca _ - zaznaczył szef MAEA.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t135493.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosnie;promieniowanie;w;fukushimie;znow;wypuszcza;pare,236,0,797164.html) Rośnie promieniowanie w Fukushimie. Znów wypuszczą parę Ciągle jest ogromny problem z reaktorem numer 3. Jego pręty paliwowe zawierają pluton.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t135333.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jest;nadzieja;w;fukushimie;samuraje;odniesli;sukces,80,0,796752.html) Jest nadzieja w Fukushimie. Samuraje odnieśli sukces Udało się doprowadzić linię energetyczną do uszkodzonej elektrowni. Pompy zadziałają?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)