Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zofia Hansen bohaterką pierwszej części cyklu "Bio: Formy" w TR Warszawa

0
Podziel się:

Architektka Zofia Hansen będzie bohaterką pierwszej odsłony nowego cyklu
"Bio/Formy" w TR Warszawa, która odbędzie się 15 i 16 lutego. "To jest próba opowiedzenia o Zofii
Hansen za pośrednictwem tańca" - mówi PAP kurator cyklu Tomasz Plata.

Architektka Zofia Hansen będzie bohaterką pierwszej odsłony nowego cyklu "Bio/Formy" w TR Warszawa, która odbędzie się 15 i 16 lutego. "To jest próba opowiedzenia o Zofii Hansen za pośrednictwem tańca" - mówi PAP kurator cyklu Tomasz Plata.

"Bio/Formy" to seria wykładów performatywnych - to szeroka i pojemna formuła: mogą być muzycznym koncertem, teatralnym spektaklem, akademicką prezentacją.

"To będzie bardzo śmiało potraktowany wykład. W przypadku pierwszego spotkania, dotyczącego Zofii Hansen, spróbujemy opowiedzieć o niej za pośrednictwem tańca. To będzie trochę tańczenie architektury, z przymrużeniem oka. Publiczność będzie mogła - mam nadzieję - czegoś o bohaterce zdarzenia się dowiedzieć i w tym sensie będzie to miało cechy wykładu. Ale nie będzie zwartej narracji, uporządkowanej i opowiadającej o jej życiu i twórczości" - tłumaczył w rozmowie z PAP Tomasz Plata.

Jak zauważył, punktem odniesienia dla całego cyklu jest przedstawienie "Premiera", które przygotowuje dyrektor artystyczny TR Warszwa Grzegorz Jarzyna. To adaptacja teatralna filmu Johna Cassavetesa "Opening Night".

"Bohaterami są artyści, którzy przygotowują premierę teatralną i którym, w decydującym momencie, rzeczywistość zaczyna się mieszać z fikcją teatralną. To zaburzenie pomiędzy prawdą a fikcją jest dla nas - w przypadku +Bio/Form+ - istotnym tematem i punktem doniesienia" - zauważył.

Plata dodał, że jednym z podstawowym celów "Bio/Formy" jest "fantazjowanie na temat wybranych artystów".

"Można wypracować kilka strategii - elementarną strategią jest próba powtórzenia gestów artystów, którzy będą przez nas w ramach wykładów przypominani. Przyjrzenie się im i zastanowienie się, co było zajmującego w ich twórczości i w jaki sposób o tym opowiadać. Można to oczywiście robić w standardowy, stereotypowy sposób - czyli za pomocą tradycyjnego wykładu, w czasie którego opowiada się życiu i twórczości, tworząc jakąś zamkniętą opowieść. +Bio/Formy+ będą jednak próbą zapytania czy nie ma innych, może ciekawszych sposobów przybliżenia odbiorcom twórców" - mówił Plata.

Wybitna architektka Zofia Hansen zmarła w 2013 roku. Była żoną i współpracowniczką słynnego architekta i artysty Oskara Hansena. Wspólnie stworzyli kilkadziesiąt projektów architektonicznych; byli autorami teorii formy otwartej i koncepcji linearnego systemu ciągłego.

Linearny system ciągły to idea dotycząca miast przyszłości. Tę teorię Hansenów wcielono w życie w dwu projektach - Osiedla Słowackiego w Lublinie (1961) i Przyczółka Grochowskiego w Warszawie (1963). Zgodnie z ich pomysłem w Polsce miał powstać system wielkich miast, rozciągających się w czterech równoległych pasmach z północy na południe kraju. W miastach Hansenów nie istniał podział na centrum i rozwijające się wokół niego peryferie, strefy mieszkalne miały być poprzedzielane strefami usług, przemysłu i naturalnego krajobrazu.

Idea formy otwartej jest uważana za najważniejszą nowoczesną myśl architektury polskiej. Zgodnie z tą teorią dzieła sztuki i obiekty architektoniczne powinny być realizowane z myślą o odbiorcy. To on, w opinii Hansenów, nadaje wartość sztuce i architekturze. Para architektów buntowała się w ten sposób przeciwko zamkniętym dziełom sztuki, obcym odbiorcy, nie pozostawiającym mu wyboru.

Cykl produkowany jest przez TR Warszawa; kuratorami są reprezentanci Instytutu Sztuk Performatywnych (Michał Libera, Grzegorz Laszuk, Tomasz Plata). (PAP)

agz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)