Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zoll: Gdyby nie było zmiany rządu, mogłoby dojść do paraliżu TK

0
Podziel się:

Gdyby nie wcześniejsze wybory, mogłoby dość
do paraliżu Trybunału Konstytucyjnego - uważa prof. Andrzej Zoll.
"Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym leżała już w
Sejmie" - przypomniał Zoll w niedzielę wieczorem w TVN 24.

bEJyyGrV

Gdyby nie wcześniejsze wybory, mogłoby dość do paraliżu Trybunału Konstytucyjnego - uważa prof. Andrzej Zoll. "Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym leżała już w Sejmie" - przypomniał Zoll w niedzielę wieczorem w TVN 24.

Projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przedstawiony przez PiS w czerwcu przewidywał m.in. skrócenie kadencji prezesa i wiceprezesów.

Zgodnie z projektem, prezydent miałby wybierać szefów Trybunału co trzy lata, lecz nie na dłużej niż do końca kadencji sędziego Trybunału. PiS chciał także, by sędziowie rozpatrywali sprawy zgodnie z kolejnością zgłoszeń - obecnie TK może wybierać, które ze spraw chce rozpatrywać w pierwszej kolejności.

bEJyyGrX

Zdaniem Zolla, b. prezesa Trybunału Konstytucyjnego, rządy PiS zagrażały swobodom obywatelskim. "Prawa człowieka, ustrój demokratyczny moim zdaniem były zagrożone. Za kilka miesięcy prace Trybunału Konstytucyjnego mogły zostać zablokowane" - powiedział Zoll.

Pytany o to, czy dostał propozycję objęcia funkcji ministra sprawiedliwości w nowym rządzie, Zoll zaprzeczył. "Nie było takiej oferty, ale gdyby była, to bym rozmawiał na ten temat" - zaznaczył Zoll. Dodał, że w resorcie sprawiedliwości mógłby "pewne rzeczy zmienić na lepsze", podkreślił jednak, że nie spodziewa się takiej propozycji. (PAP)

akw/ mhr/

bEJyyGsy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)