Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Żołnierze izraelscy zatrzymali 40 Palestyńczyków

0
Podziel się

Armia izraelska zatrzymała we wtorek w północnej części Zachodniego
Brzegu Jordanu 40 Palestyńczyków w ramach śledztwa w sprawie zabójstwa 11 marca pięcioosobowej
rodziny żydowskich osadników w Itamar - podały źródła wojskowe i palestyńscy świadkowie.

bDBrzQOJ

Armia izraelska zatrzymała we wtorek w północnej części Zachodniego Brzegu Jordanu 40 Palestyńczyków w ramach śledztwa w sprawie zabójstwa 11 marca pięcioosobowej rodziny żydowskich osadników w Itamar - podały źródła wojskowe i palestyńscy świadkowie.

Żołnierze przeprowadzili w nocy z poniedziałku na wtorek przeszukania w wiosce Awarta na południe od Nablusu; zatrzymano 40 Palestyńczyków, zabierając ich o świcie na przesłuchanie.

Rodzinę Foglów - dwoje dorosłych i trójkę dzieci - zasztyletowano we własnym domu w pobliskim osiedlu Itamar. Troje innych dzieci z tej rodziny zostało sierotami.

bDBrzQOL

Odpowiedzialność za zabójstwo wzięły na siebie Brygady Męczennika Jasera Arafata (dawniej Brygady Męczenników al-Aksy), uznawane za zbrojne ramię ugrupowania Fatah, którego członkowie stoją na czele władz Autonomii Palestyńskiej. Do Fatahu należą zarówno prezydent Mahmud Abbas, jak i premier Salam Fajad.

Obaj palestyńscy politycy potępili zbrodnię podkreślając, że przemoc nie może rozwiązać konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Premier Izraela Benjamin Netanjahu obwinił jednak przywódców palestyńskich o tolerowanie "wściekłej nagonki na Izrael", co jego zdaniem prowadzi do zbrodni.

Kwestia żydowskiego osadnictwa na obszarach uznawanych przez Palestyńczyków za ich własne jest najważniejszym problemem w stosunkach palestyńsko-izraelskich. Właśnie o to przed kilkoma miesiącami rozbiła się kolejna próba bliskowschodnich negocjacji pokojowych, gdy Izrael nie zgodził się na przedłużenie moratorium na budowę nowych osiedli. Rezolucję potępiającą za to Izrael próbowała uchwalić Rada Bezpieczeństwa ONZ, ale zablokowało ją weto Stanów Zjednoczonych. (PAP)

jo/ ap/

bDBrzQOR

8633396 arch.

bDBrzQPm
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)