Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Żona Amerykanina uwięzionego na Kubie przeprasza Fidela Castro

0
Podziel się:

Żona amerykańskiego kontraktora Alana P.Grossa zatrzymanego na Kubie
prawie rok temu wysłała list do Fidela Castro z przeprosinami za jego działalność i prośbą o
zwolnienie. Gross przyjechał tam potajemnie, aby pomóc dysydentom.

bELsbnDp

Żona amerykańskiego kontraktora Alana P.Grossa zatrzymanego na Kubie prawie rok temu wysłała list do Fidela Castro z przeprosinami za jego działalność i prośbą o zwolnienie. Gross przyjechał tam potajemnie, aby pomóc dysydentom.

"Jeżeli jego działalność mogła urazić Pana i Pana rząd, jesteśmy z mężem naprawdę pełni wyrzutów sumienia" - napisała Judy Gross.

61-letni Gross został aresztowany na Kubie w grudniu ub.r., kiedy przyjechał tam w ramach tajnego programu zorganizowanego przez amerykańską Agencję Pomocy Zagranicznej (AID), organ Departamentu Stanu.

bELsbnDr

Rząd USA przyznał, że Gross dostał się na Kubę bez ważnej wizy i przywiózł tam telefony satelitarne dla dysydentów religijnych. Władze kubańskie oskarżają go o szpiegostwo, chociaż nie postawiły mu formalnych zarzutów.

Amerykanin jest przetrzymywany od ponad 10 miesięcy w więzieniu, a ostatnio w szpitalu więziennym, ponieważ jest chory na cukrzycę. Reżim kubański zezwolił na odwiedzenie go jego żonie i córce.

Jak podał w poniedziałek "New York Times", list żony Grossa do Castro datowany jest 4 sierpnia, ale ujawniono go dopiero w niedzielę. Reprezentujący go adwokat powiedział, że chciał, aby wiadomość o liście zbiegła się z dyskusjami na temat Kuby w ONZ i Unii Europejskiej.

Zgromadzenie Ogólne NZ ma w tych dniach głosować, jak co roku, nad rezolucją potępiającą embargo USA wobec Kuby. Jak zwykle oczekuje się jej przyjęcia zdecydowaną większością głosów.

bELsbnDx

Tymczasem UE zdecydowała w poniedziałek, że nie wycofa się na razie ze wspólnego stanowiska wobec Kuby, ustalonego w 1996 roku, ale zacznie rozważać dokonanie w nim zmian wobec takich faktów, jak zwalnianie więźniów politycznych i reformy gospodarcze na Kubie.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

bELsbnDS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)