Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Żona obalonego prezydenta wzywa Egipcjan

0
Podziel się

Żona prezydenta Egiptu Nagla Mahmud po raz pierwszy od jego odsunięcia od władzy 3 lipca pokazała się publicznie.

Żona obalonego prezydenta wzywa Egipcjan
(PAP/EPA)
bEriAfTp

Nagla Mahmud po raz pierwszy od jego odsunięcia od władzy 3 lipca pokazała się publicznie, zwracając się do tysięcy zwolenników męża i obiecując, że jego obóz polityczny zwycięży.

- _ Bóg da, że on (Mursi) wróci! _ - powiedziała Mahmud do tłumu zebranego w Kairze. - _ Odnosimy zwycięstwo _ - zapewniała żona byłego prezydenta, podkreślając z mocą, że _ Egipt jest państwem islamskim _.

Zwolennicy Mursiego organizują od jego obalenia siedzące protesty, dwa największe z nich odbywają się przed kairskim meczetem Rabaa al-Adawija i uniwersytetem Al-Nahda.

bEriAfTr

Tymczasowy rząd Egiptu zapowiedział w środę po raz kolejny, że rozproszy tłum, który gromadzi się w tych miejscach.

Mimo to w czwartek, na zakończenie ramadanu, w święto Id al-Fitr tysiące islamistów domagających się powrotu Mursiego manifestowały w Kairze, Aleksandrii i na południu kraju w Kinie.

Mohammed Mursi, pierwszy prezydent Egiptu wyłoniony w demokratycznych wyborach, został 3 lipca pozbawiony władzy przez wojsko. Od tego czasu w kraju wciąż dochodzi do niepokojów, a starcia islamistów z siłami bezpieczeństwa pociągnęły za sobą śmierć około 300 osób.

Wysłannicy Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich próbowali doprowadzić do rozładowania kryzysu i zapobiec w ten sposób dalszemu przelewowi krwi. Cały ten _ balet dyplomatyczny _ - jak pisze AFP - nie doprowadził do kompromisu. W środę, po fiasku rozmów, z Egiptu powrócili specjalny wysłannik UE ds. południowego regionu Morza Śródziemnego Bernardino Leon i zastępca sekretarza stanu USA Bill Burns.

bEriAfTx

Protesty w obronie Mursiego w Kairze

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/protesty-w-obronie-mursiego-w-kairze-g632423.html)

Tymczasowy premier Egiptu Hazim el-Biblawi ostrzegł w środę, że rząd nie cofnie się przed rozbiciem dwóch protestów siedzących organizowanych przez zwolenników Mursiego w Kairze. Dodał, że cierpliwość rządzących niemal się wyczerpała.

Czytaj więcej w Money.pl
Egipt wciąż wrze. Ryzyko rozlewu krwi Zdaniem szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton i sekretarza stanu USA Johna Kerry, nie udało się przełamać się niebezpiecznego impasu.
Od teraz grzywna za obrazę prezydenta Obrońcy praw obywatelskich w Egipcie zmianę prawa powitali z zadowoleniem.
W tej sprawie, sędziami będą duchowni Badie, poszukiwany przez policję, i jego zastępcy przebywający w areszcie, będą odpowiadać według egipskiej agencji za podżeganie do zabójstwa, natomiast pozostałych trzech członków ruchu za zabójstwo.
bEriAfTS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)