Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zrekonstruowany apartament księcia Józefa uroczyście otwarty

0
Podziel się:

Zrekonstruowany apartament księcia Józefa Poniatowskiego, bratanka króla
Stanisława Augusta, wodza naczelnego Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, znajdujący się w Pałacu
Pod Blachą w Warszawie, został otwarty w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego żony
Anny.

Zrekonstruowany apartament księcia Józefa Poniatowskiego, bratanka króla Stanisława Augusta, wodza naczelnego Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, znajdujący się w Pałacu Pod Blachą w Warszawie, został otwarty w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego żony Anny.

Otwierając zrekonstruowany apartament dyr. Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Andrzej Rottermund podziękował prezydentowi za inspirację i wsparcie w przeprowadzeniu tego przedsięwzięcia rekonstrukcyjnego i konserwatorskiego.

Środki na jego realizację zostały przekazane w ubiegłym roku, za zgodą Sejmu RP, z budżetu Kancelarii Prezydenta RP Zamkowi Królewskiemu.

"To dla mnie źródło wielkiej satysfakcji, że poprzez wysiłek najprostszy, jakim jest szukanie oszczędności w pobliżu samego siebie, przyczyniłem się do powstania pięknego dzieła" - powiedział prezydent podczas piątkowej uroczystości. Zaznaczył, że jest to dla niego szczególnie ważne, ze względu na narodową legendę księcia Poniatowskiego.

Prezydent poinformował, że chciałby podtrzymać tradycje przekazywania w ten sposób środków na dobra narodowe także w tym roku oraz wyraził nadzieje, że inne instytucje państwowe pójdą za jego przykładem.

Książę Józef Poniatowski (1763-1813) otrzymał Pałac Pod Blachą od swego stryja króla Stanisława Augusta w 1794 r., ale zamieszkał w nim dopiero cztery lata później. Pałac stanowił dom księcia przez 15 lat, aż do jego śmierci w Bitwie Narodów pod Lipskiem w 1813 r.

Apartament księcia Józefa, zajmujący całe pierwsze piętro pałacu, miał układ okrężny - składał się z pokoi rozmieszczonych wokół centralnej klatki schodowej: przedpokoju, kancelarii wojennej, pokoju sypialnego, kancelarii sztabowej, salonu i pokoju adiutanta.

Wystrój apartamentu został zrekonstruowany na podstawie dokumentów archiwalnych, m.in. rachunków dotyczących remontu pałacu przeprowadzonego w latach 1803-1804, inwentarzy wykonanych po śmierci księcia na zlecenie jego siostry. Informacji na temat zdobienia ścian w jednym z pomieszczeń (kancelarii sztabowej) dostarczyły też trzy czarno-białe fotografie wykonane przed II wojną światową.

W zrekonstruowanych wnętrzach apartamentów ściany pomalowane zostały zgodnie z informacjami zawartymi w dokumentach archiwalnych. W kancelarii sztabowej odtworzono na ścianach arabeskowy ornament. Zrekonstruowano także marmurowe kominki i okrągły piec kaflowy.

Meble i obrazy zdobiące apartament pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego, m.in. z daru rodziny Lanckorońskich; część stanowi własność Fundacji im. Zbiorów Ciechanowieckich. Oryginalne meble i obrazy z apartamentu zostały po śmierci księcia sprzedane na aukcjach w całej Europie z polecenia jego siostry, która w tym czasie od lat już mieszkała we Francji i była towarzyszką życia Talleyranda.

Pałac pod Blachą, znajdujący się bezpośrednio u podnóża Zamku Królewskiego, stanowi integralną część kompleksu zamkowego. Zbudowany został w latach 1720-1730 według projektu Jakuba Fontany dla Jerzego Dominika Lubomirskiego. Swoją nazwę zawdzięcza położonemu wtedy pokryciu dachu. Przebudowywany i rozbudowywany przez kolejnych właścicieli budynek przetrwał II wojnę światową; podczas wojny spłonął dach i zniszczono wnętrza. Od 1949 r. mieścił biura, m.in. budowniczych Trasy W-Z, a później Urzędu Naczelnego Architekta Warszawy. W 1989 r. przekazany został Zamkowi Królewskiemu. W skrzydle południowym ulokowano zbiór kobierców wschodnich z kolekcji Teresy Sahakian. W latach 2005-2008 przeprowadzono remont Pałacu.(PAP)

dsr/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)