Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zrzeszenie "Media Polskie na Litwie" chce wspólnie zabiegać o dotacje

0
Podziel się:

Zadaniem powstałego na Litwie Zrzeszenia "Media Polskie na Litwie", ma być
koordynowanie współpracy pomiędzy redakcjami oraz reprezentowanie polskich mediów w kraju i za
granicą m.in. przy pozyskiwaniu finansowania na ich działalność.

Zadaniem powstałego na Litwie Zrzeszenia "Media Polskie na Litwie", ma być koordynowanie współpracy pomiędzy redakcjami oraz reprezentowanie polskich mediów w kraju i za granicą m.in. przy pozyskiwaniu finansowania na ich działalność.

"Potrzeba takiego działania wynikła z komplikującej się sytuacji, w jakiej znalazły się polskie środki masowego przekazu na Litwie" - napisano w oświadczeniu Zrzeszenia. Przedstawiciele polskich redakcji podczas spotkania założycielskiego uznali, że "wspólnie łatwiej będzie czynić starania o pozyskiwania środków finansowych, rozwiązywać wynikające problemy i koordynować działania".

Zrzeszenia zostało powołane przez dziewięć tytułów polskich mediów: dziennik "Kurier Wileński, miesięcznik "Magazyn Wileński", tygodnik Związku Polaków na Litwie "Nasza Gazeta", katolickie pismo "Spotkania", "Tygodnik Wileńszczyzny", Radio Znad Wilii, polski program telewizyjny w litewskiej telewizji publicznej RLT "Album Wileńskie", portale: L24 i Wilnoteka.

Obecnie polskie media na Litwie utrzymują się głównie dzięki dotacjom przyznawanym przez polskie MSZ. Z każdym rokiem pula pieniędzy kierowanych z Polski na Litwę zmniejsza się. "W tym roku otrzymaliśmy z Polski o 40 proc. mniejszą dotację w porównaniu z rokiem ubiegłym" - powiedział PAP wydawca "Kuriera Wileńskiego" Zygmunt Klonowski. Niektóre tytuły w tym roku w ogóle nie otrzymały finansowania.

Polskim mediom najbardziej brakuje stabilności, gdyż pieniądze Warszawa przyznaje każdego roku od nowa i nie wiadomo, jaka to będzie kwota.

"Chcemy też uzasadnienia, dlaczego poszczególnym tytułom jest przyznawana taka, czy inna kwota, a inne w ogóle nie otrzymują" - mówi Klonowski. Poinformował, że Zrzeszenie "Media Polskie na Litwie" już wystosowało list do wiceminister spraw zagranicznych Polski Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz "z prośbą o spotkanie się i omówienia zasad przyznawania finansowania".

Redaktor portalu Wilnoteka Walenty Wojniłło odnotowuje, że dotychczas dziennikarze polskich mediów na Litwie nie byli zrzeszeni. "Po nauczycielach szkół polskich, stanowimy chyba drugą liczną grupą przedstawicieli polskiej inteligencji w naszym kraju, a dotychczas nie byliśmy formalnie zrzeszeni" - mówi Wojniłło. W jego cenie, powołane Zrzeszenie pozwoli na reprezentowanie interesów polskich mediów na Litwie, w Polsce, a także w Unii Europejskiej.

Redaktor Wilnoteki odrzuca jednak sugestie, że Zrzeszenie będzie dążyło do interweniowania w kwestie podziału finansowania przyznawanego z Polski. "Na pewno nie będziemy wchodzili w procedury podziału środków. To byłby koniec i Zrzeszenia, i mediów polskich na Litwie" - twierdzi Walenty Wojniłło, ale przyznaje, że "głosem konsultacyjnym Zrzeszenie +Media Polskie na Litwie+ może być".

W ocenie dyrektora Radia Znad Wilii Mirosława Juchniewicza "idea powołania wspólnego gremium jest dobra", wskazuje on jednak, że "głównym jego zadaniem ma być opracowanie wizji dalszej działalności polskich mediów na Litwie".

"Stare metody pracy, sposoby docierania do odbiorców już się nie sprawdzają, a nowe nie zostały jeszcze wypracowane. W naszej działalności musimy też uwzględniać fakt, że rynek odbiorców polskich mediów tu, na Litwie, kurczy się" - wskazuje Juchniewicz.

Dyrektor Radia Znad Wili wyraża jednak obawę, że "działalność Zrzeszenia sprowadzi się jedynie do narzekania na złą sytuację finansową, zamiast tego, by się skoncentrować na wypracowywaniu wizji działalności i współdziałania w warunkach rosnącej konkurencji".

Polaków na Litwie jest około 200 tys. Jest to najliczniejsza mniejszość narodowa w kraju, stanowi 6,6 proc. mieszkańców kraju.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)