Notowania

wiadomości
13.07.2011 18:57

Żuchowski: prof. Paweł Śpiewak ma zostać dyrektorem ŻIH

Wiceminister kultury Piotr Żuchowski poinformował w środę w Brukseli, że prof. Paweł Śpiewak ma zostać nowym dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego (ŻIH).

Podziel się
Dodaj komentarz

Wiceminister kultury Piotr Żuchowski poinformował w środę w Brukseli, że prof. Paweł Śpiewak ma zostać nowym dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego (ŻIH).

"Ponieważ poprzednia pani dyrektor (Eleonora Bergman - PAP) podała się do dymisji, od 1 października pan profesor Paweł Śpiewak, jak wszystko na to wskazuje, obejmie funkcję dyrektora ŻIH" - powiedział Żuchowski.

Dodał, że formalnej decyzji jeszcze nie ma. "Jesteśmy po rozmowach (...). Nominacja nie została jeszcze podpisana, ale jesteśmy po wiążących rozmowach. Zaproponowałem mu, aby objął taką funkcję, a on się na to zgodził" - wyjaśnił wiceminister.

Paweł Śpiewak (ur. 1951 w Warszawie) jest synem pisarki i tłumaczki Anny Kamieńskiej oraz poety i tłumacza Jana Śpiewaka. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1984 r. uzyskał stopień doktora, jego promotorem był prof. Jerzy Szacki. Obecnie pracuje w Instytutach Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim i na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Specjalizuje się w historii idei, zajmuje się myślą konserwatywną i liberalną oraz problematyką przemian politycznych i społecznych w Polsce i Europie Środkowej. Jest autorem wielu prac naukowych, m.in.: "Ideologii i obywateli", "W stronę wspólnego dobra" i "Pamięci po komunizmie".

Śpiewak zasiadał w kolegium redakcyjnym "Res Publiki Nowej" oraz kwartalnika "Przegląd Polityczny". Od wielu lat komentuje fragmenty Tory w "Tygodniku Powszechnym". Współpracuje z tygodnikiem internetowym "Kultura Liberalna".

Ma na swoim koncie również krótki epizod w roli polityka - w 2005 roku jako bezpartyjny kandydat został wybrany do Sejmu V kadencji w okręgu warszawskim z listy Platformy Obywatelskiej. W 2007 roku nie ubiegał się o reelekcję.(PAP)

aby/ ap/ hes/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz