Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Żuchowski: w 2014 r. badania określające stan zachowania zabytków

0
Podziel się:

Generalny Konserwator Zabytków Piotr Żuchowski zapowiedział w czwartek w
Senacie przeprowadzenie szeroko zakrojonych badań, które pozwolą określić stan zachowania zabytków
w Polsce. "Ok. 40 procent wymaga natychmiastowej interwencji" - ocenił Żuchowski.

Generalny Konserwator Zabytków Piotr Żuchowski zapowiedział w czwartek w Senacie przeprowadzenie szeroko zakrojonych badań, które pozwolą określić stan zachowania zabytków w Polsce. "Ok. 40 procent wymaga natychmiastowej interwencji" - ocenił Żuchowski.

W czwartek w Senacie odbyła się konferencja "Ochrona dziedzictwa kulturowego a perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2014-2020", organizowana przez Komisję Kultury i Środków Przekazu. Do udziału w konferencji zaproszono przedstawicieli administracji rządowej, konserwatorów zabytków, naukowców, a także reprezentantów ośrodków naukowych, stowarzyszeń i związków działających na rzecz ochrony i konserwacji zabytków oraz właścicieli obiektów zabytkowych.

Sekretarz stanu w ministerstwie kultury, Generalny Konserwator Zabytków, Piotr Żuchowski poinformował, że zabytków ruchomych zarejestrowanych w Polsce jest 234 tys., a nieruchomych - 66 tysięcy. "Choć dziś już powinienem mówić - 65 tys., ponieważ po kwerendach i porządkowaniu rejestru, wiemy już, że 1000-1500 obiektów tak naprawdę nie istnieje" - tłumaczył Żuchowski.

Podkreślił, że dane muszą zostać dokładnie zweryfikowane. "Dlatego w przyszłym roku planujemy przeprowadzenie dużych badań, które określą, jaki jest stan zachowania zabytków (...). 40 proc. z nich wymaga natychmiastowej interwencji, zabezpieczenia" - zauważył.

Jak dodał, jest w Polsce grupa zabytków, która przez lata otrzymywała środki pozwalające na ich zachowywanie, ale nie jest to więcej niż 10 procent całego zasobu zabytków. "Tę grupę tworzą zabytki o największym, kluczowym znaczeniu dla dziedzictwa narodowego" - zwrócił uwagę.

Żuchowski przedstawił też dane dotyczące finansowania ochrony zabytków. Z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko, w aktualnej perspektywie finansowania, przeznaczono na ten cel 544 mln zł. "Spróbowaliśmy jednak w roku ubiegłym policzyć wszystkie pieniądze jakie w latach 2007-11 przeznaczano na sferę ochrony zabytków (...). Każdego roku była to kwota pomiędzy 1 a 1,4 miliarda zł" - poinformował.

Historyk sztuki z Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Andrzej Betlej opowiadał o ochronie dziedzictwa kulturowego przez Polskę za wschodnią granicą. "Najlepszym przykładem ochrony dziedzictwa kulturowego realizowanego przez państwo polskie jest katedra lwowska, która dzięki programom operacyjnym, dzięki funduszom ministerstwa kultury poddawana jest kompleksowej restauracji" - zwrócił uwagę.

Prace konserwatorskie w Katedrze Łacińskiej we Lwowie prowadzone są od 1996 roku, objęły m.in. ołtarz główny i witraże. Od 2006 roku prowadzone są także prace konserwatorskie w Katedrze Ormiańskiej we Lwowie, gdzie renowacji poddano m.in. polichromie Jana Henryka Rosena, witraż zaprojektowany przez Karola Zyndrama Maszkowskiego, drewnianą kaplicę, zwaną "Golgotą", znajdującą się na dziedzińcu katedry ormiańskiej oraz epitafium pianisty i kompozytora Karola Mikulego. (PAP)

agz/ ula/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)