Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Żuławy: ewakuacja ludzi, rośnie poziom wody w Zalewie Wiślanym

0
Podziel się:

#
dochodzą informacje z posiedzenia sztabu kryzysowego, o wzroście poziomu wód na Zalewie Wiślanym i
awariach energetycznych
#

# dochodzą informacje z posiedzenia sztabu kryzysowego, o wzroście poziomu wód na Zalewie Wiślanym i awariach energetycznych #

14.10. Elbląg (PAP) - 60 osób ewakuowanych z Wyspy Nowakowskiej na Żuławach trafiło do szkoły w Gronowie Górnym. Trwa umacnianie nabrzeży i wałów wokół Zalewu Wiślanego, gdzie wciąż podnosi się poziom wody.

Decyzję o ewakuacji ludzi i zwierząt z rejonu Wyspy Nowakowskiej, w pierwszej kolejności mieszkańców Nowakowa i Nowego Batorowa, podjął w środę warmińsko-mazurski zespół zarządzania kryzysowego. Ludzie z zagrożonego terenu ewakuowani będą jeszcze do Pilony; transport zapewnia gmina Elbląg - poinformowała rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek.

Stan wody w Zalewie Wiślanym wciąż rośnie. W bosmanacie portu we Fromborku o godz. 16:35 wynosił 636 cm i przekroczył stan alarmowy o 26 cm. Frombork dostał 1 tysiąc worków do umocnienia nadbrzeża portowego. Przy umocnieniu nabrzeża pracują strażacy. Służby ratownicze zapewniają, że we Fromborku nie ma zagrożenia dla ludzi i ich mienia.

O godzinie 17 stan wody Zalewu Wiślanego w Nowej Pasłęce wynosił 610 cm i przekroczył stan ostrzegawczy o 20 cm. Tam także przygotowano worki i piasek, aby zabezpieczyć budynki oraz port rybacki przed podtopieniem. Tu także - jak zapewniają ratownicy - nie ma zagrożenia dla ludzi.

Z informacji uzyskanej z kapitanatu portu w Elblągu wynika, iż o godz. 16.00 stan alarmowy na rzece Elbląg został przekroczony o 72 cm i wynosił 682 cm.

W Elblągu wciąż trwa zabezpieczanie wałów. Bierze w nim udział 350 strażaków, kilkudziesięciu żołnierzy, sprzęt ciężki - koparki i spychacze. Woda zalała zakłady pracy i budynki mieszkalne po obu stronach rzeki Elbląg, przy ul. Panieńskiej, ul. Dojazdowej, ul. Warszawskiej, ul. Radomskiej, ul. Portowej, ul. Mazurskiej, ul. Stoczniowej. Z ruchu wyłączone zostały ul. Radomska i ul. Stawidłowa.

W miejscowości Kamionek oraz w Suchaczu koło Tolkmicka podtopione są budynki mieszkalne; nieprzejezdna jest droga nr 503 między Suchaczem a Elblągiem.

W gminie Markusy wysoki poziom wód utrzymuje się na rzekach Tyna, Balewka i Dzierzgoń, wójt wprowadził alarm przeciwpowodziowy. Starosta elbląski wprowadził alarm przeciwpowodziowy także dla gmin Elbląg i Gronowo Elbląskie.

Pogoda spowodowała także awarie energetyczne. W Elblągu nie ma prądu w niektórych dzielnicach szczególnie wzdłuż rzeki Elbląg. Prąd także wyłączono dla bezpieczeństwa w miejscowościach: Pomorska Wieś, Kamiennik, Pogrodzie, Zajączkowo, Jagodno, Rychnowo, Kamionek, Markusy, Żurawiec, Krewsk, Wiśniewo, cała Wyspa Nowakowska, okolice Pasłęka.

Prądu nie mają także trzy tysiące odbiorców w powiatach ostródzkim i szczycieńskim. (PAP)

ali/ ral/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)