Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Związek Celnicy PL zapowiada blokadę ustawy o służbie cywilnej

0
Podziel się:

Zarząd Główny Związku Zawodowego Celnicy PL zapowiedział w piątek, że
podejmie wszystkie "zgodne z prawem" działania, by zablokować wejście w życie projektu ustawy o
służbie celnej. Debata nad rządowym projektem ustawy ma się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Zarząd Główny Związku Zawodowego Celnicy PL zapowiedział w piątek, że podejmie wszystkie "zgodne z prawem" działania, by zablokować wejście w życie projektu ustawy o służbie celnej. Debata nad rządowym projektem ustawy ma się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Zdaniem związkowców projekt marginalizuje służbę celną i obniża status funkcjonariuszy celnych. Dlatego - deklarują - będą podejmować wszelkie działania w swoim środowisku, a także w Sejmie i Senacie, u prezydenta i w instytucjach unijnych, by zablokować wdrożenie ustawy.

25 czerwca celnicy protestowali przed Sejmem, domagając się zmian w projekcie, m.in. wprowadzenia zapisu o zrównaniu celników w prawach z funkcjonariuszami innych służb mundurowych, objęcia systemem emerytalnym służb mundurowych oraz wypłaty zaległych od 2005 roku świadczeń w wysokości 6 mln zł.

W piątkowym komunikacie przedstawiciele związku Celnicy PL zaznaczają, że dotychczasowe rozmowy z ministrem w kancelarii premiera Michałem Bonim "nie przyniosły realnych propozycji (...) w zakresie realizacji postulatów środowiska zawodowego, (...) odbiurokratyzowania służby oraz wprowadzenia rozwiązań pozwalających na skuteczne funkcjonowanie w zwalczaniu szarej strefy gospodarczej". Związkowcy domagają się gruntownej reformy i profesjonalizacji służby celnej. W ich ocenie postulaty te nie spotkały się ze zrozumieniem rządu.

Rzecznik służby celnej Witold Lisicki poinformował w piątek PAP, że na przełomie czerwca i lipca odbyły się trzy spotkania ze stroną związkową, z udziałem ministra Michała Boniego oraz przewodniczącego podkomisji sejmowej ds. ustawy o służbie celnej Leszka Cieślika oraz wiceministra finansów, szefa służby cywilnej Jacka Kapicy.

"Przedyskutowano po raz kolejny wszystkie kwestie sporne i wyjaśniono te, które wymagały wyjaśnienia, a te, które uzgodniono, że wymagają zmian, zostały przekazane przewodniczącemu podkomisji jako poprawki do zgłoszenia w trakcie drugiego czytania projektu ustawy" - powiedział Lisicki.

Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o odstąpienie od "ucywilnienia" części stanowisk w służbie celnej wraz z wejściem w życie ustawy; o rezygnację z przedstawiania propozycji zmiany statusu funkcjonariuszy i członków korpusu służby cywilnej, a także o przeniesienie terminu dokonania opisu i wartościowania stanowisk na 1 stycznia 2011. Uzgodniono także korelację dotychczasowych stopni służbowych do tych wprowadzonych w ustawie. Dodał, że dwa związki zbojkotowały rozmowy - Solidarność i Celnicy pl.

Celnicy zarzucają rządowi brak rzetelnej diagnozy stanu służb na początku prac legislacyjnych i odrzucenie propozycji audytu zewnętrznego. Jak podają, projekt ustawy zwiększa rygory i obowiązki służbowe, nie rekompensując tego większymi uprawnieniami, które mają inne służby mundurowe. Ich zdaniem, projekt nie rozwiązuje też m.in. kwestii przeniesień służbowych i odkłada na później (do 30 września 2010 r.) sprawę opisu stanowisk i dodatków funkcyjnych (do stycznia 2011 roku).

"W związku z zaistniałą sytuacją Zarząd Główny ZZ Celnicy PL jest przeciwny wdrożeniu propozycji zawartej w projekcie ustawy o Służbie Celnej forsowanej bez konsultacji społecznych oraz pomijającej uwagi zgłaszane w pracach parlamentarnych, które znalazły zrozumienie również w środowiskach gospodarczych" - czytamy w komunikacie. (PAP)

jzi/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)