Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Związki i pracodawcy przeciwni niektórym zapisom ustawy refundacyjnej

0
Podziel się:

W ocenie związków zawodowych i pracodawców zrzeszonych w Komisji
Trójstronnej niektóre rozwiązania rządowego projektu ustawy refundacyjnej uderzą w polski przemysł
farmaceutyczny i ograniczą dostęp do tanich leków.

W ocenie związków zawodowych i pracodawców zrzeszonych w Komisji Trójstronnej niektóre rozwiązania rządowego projektu ustawy refundacyjnej uderzą w polski przemysł farmaceutyczny i ograniczą dostęp do tanich leków.

Pracodawcy i związkowcy chcą zmiany zapisu, który wprowadza 17-procentowy limit środków przeznaczanych przez NFZ na leki refundowane. Zamiast tego proponują coroczne określenie budżetu na leki w oparciu o dane epidemiologiczne, demograficzne i koszty farmakoterapii. Chcą też, by środki na refundację z NFZ nie mogły być w danym roku mniejsze niż w poprzednim.

Organizacje chcą zastąpienia systemu zwrotów (pay back) indywidualnymi umowami zawieranymi przez Ministerstwo Zdrowia z producentami leków, tak by ryzyko związane ze zwrotami było dzielone. Projekt ustawy przewiduje, że firmy farmaceutyczne miałyby zwracać część swojego przychodu ze sprzedaży leków refundowanych w przypadku przekroczenia budżetu na refundację.

Nie zgadzają się także z wprowadzeniem trzyprocentowego podatku od obrotu lekami. Postulują, aby podatek był liczony od wydatków marketingowych producentów, dotyczących produktów refundowanych. Podatek miałby zasilać budżet NFZ na leki.

Pracodawcy i związkowcy wspólnie domagają się także pozostawienia opłaty ryczałtowej na obecnym poziomie 3,2 zł. W ich ocenie powiązanie wysokości opłaty ryczałtowej z wysokością minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wzrost współpłacenia za leki przez pacjentów.

W ocenie organizacji rozwiązania grożą "poważnymi konsekwencjami społecznymi i załamaniem systemu refundacji". Z kolei pozytywnie oceniają zapisy wprowadzające przejrzystość w obrocie lekami, m.in. likwidację leków "za jeden grosz".

Wspólne stanowisko w sprawie projektu podpisały NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ), Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej, Business Center Club.

Projekt ustawy refundacyjnej wchodzi w skład rządowego pakietu ustaw zdrowotnych, przewiduje m.in., że stałą cenę leku refundowanego Ministerstwo Zdrowia będzie negocjowało z producentem. Od jej wartości będzie ustalana urzędowa marża - w wysokości 5 proc. (obecnie wynosi ona 8,91 proc.). Oznacza to, że ceny leków refundowanych nie będą mogły być ani niższe, ani wyższe od ustalonych. Obecnie apteki stosują często promocje na leki finansowane przez NFZ, niektóre z nich można kupić nawet za kilka groszy lub złotówkę.

Prace nad projektem Ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych rozpoczęła w czwartek podkomisja zdrowia. Posłowie podczas posiedzenie zdecydowali o powołaniu niezależnych ekspertów podkomisji. Ministerstwo Zdrowia zobowiązało się także do przedstawienia na kolejnym posiedzeniu symulacji dotyczącej wprowadzenia proponowanych rozwiązań, czego domagała się strona społeczna. (PAP)

kno/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)