Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Związki wznowiły negocjacje z zarządem Kompanii Węglowej

0
Podziel się:

Górnicze związki zawodowe wznowiły w piątek w południe negocjacje z
zarządem Kompanii Węglowej. Od ich efektów zależy, czy w poniedziałek kopalnie tej największej
górniczej firmy staną na cztery godziny na każdej zmianie.

Górnicze związki zawodowe wznowiły w piątek w południe negocjacje z zarządem Kompanii Węglowej. Od ich efektów zależy, czy w poniedziałek kopalnie tej największej górniczej firmy staną na cztery godziny na każdej zmianie.

Czwartkowe, trwające blisko 10 godzin negocjacje doprowadziły do zbliżenia stanowisk. Rozmowy przerwano na prośbę zarządu Kompanii, by mógł m.in. skonsultować się z prawnikami.

Spór w Kompanii dotyczy poziomu wynagrodzeń, gwarancji utrzymania zatrudnienia oraz nielikwidowania kopalń i zakładów firmy. Sprzeciw związków zawodowych budzi przede wszystkim opracowany przez zarząd spółki projekt jej strategii do 2020 r.

Wiceprezes KW, Piotr Rykala, przyznał przed rozmowami, że Kompania może odejść od projektu nowej strategii na rzecz tej obowiązującej, uchwalonej trzy lata temu.

"Aktualnie w KW występują okoliczności niezwiązane ze sporem ze związkami, że gros trudnych tematów zawartych w strategii wymaga pewnych dościśleń (...) Posiadamy starą strategię na lata 2007-2015 i to jest dokument nadal obowiązujący" - wyjaśnił Rykala.

Związkowcy chcieliby jednak mieć wpływ na ewentualne zmiany w tej strategii. Obecnie - według informacji związków - spór dotyczy m.in. tego, czy takie zmiany muszą być konsultowane i uzgadniane jedynie z Radą Pracowników, czy także z organizacjami związkowymi.

Jak powiedział Rykala, spór dotyczy również gwarancji zatrudnienia dla wszystkich pracowników kopalń Kompanii. Według informacji związkowych, zarząd gotów jest zagwarantować pracę wszystkim górnikom dołowym i pracownikom zakładów przeróbki węgla, ale nie całej załodze zatrudnionej na powierzchni. Nadal nie ma też porozumienia w kwestiach płacowych.

Jeżeli nie będzie porozumienia, w poniedziałek górnicy zamierzają przerwać pracę na cztery godziny podczas każdej zmiany. Jeżeli również potem nie dojdzie do ugody, 4 października kopalnie mają stanąć na dobę, a dwa tygodnie później na 48 godzin. Za strajkiem w referendum opowiedziało się 92,5 proc. głosujących.(PAP)

mab/ je/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)