Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Związkowcy NIFC mogą jeszcze wejść do komisji konkursu na szefa Instytutu

0
Podziel się:

Powołanie przedstawicieli Związku Zawodowego Pracowników Kultury przy
Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, jako członków komisji konkursu na stanowisko dyrektora
instytutu, jest ciągle możliwe - zapewnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powołanie przedstawicieli Związku Zawodowego Pracowników Kultury przy Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, jako członków komisji konkursu na stanowisko dyrektora instytutu, jest ciągle możliwe - zapewnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tydzień temu resort kultury poinformował na swojej stronie internetowej o składzie komisji konkursowej. Zabrakło w niej nazwisk dwóch członków komisji wyłonionych na postawie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej - reprezentantów związku zawodowego Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

W skład konkursowego jury, które wyłoni nowego szefa Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, weszło już natomiast pięcioro przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dwoje przedstawicieli stowarzyszeń zawodowych lub twórczych.

Ministerstwo tłumaczy, że obecnie - zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - Związek Zawodowy Pracowników Kultury przy Instytucie nie jest upoważniony do udziału w pracach komisji konkursowej.

"W Krajowym Rejestrze Sądowym pojawia się wpis, że nie przedstawiono reprezentacji związku. Innymi słowy, pole z przedstawieniem składu związku jest w KRS puste" - poinformowało PAP w środę Centrum Informacyjne ministerstwa kultury.

Ministerstwo zwraca uwagę, że Związek Zawodowy Pracowników Kultury przy Instytucie podjął jednak "działania mające na celu wykazanie upoważnienia do udziału w pracach komisji".

Resort zapewnia też, że powołanie przedstawicieli związku zawodowego przy Instytucie, jako członków komisji konkursowej, jest w dalszym ciągu możliwe, ale związki muszą udokumentować swoją "reprezentatywność" oraz możliwość działania. Aby wejść w skład komisji związki powinny to uczynić do 12 marca br.

"Wobec braku możliwości działania Związków Zawodowych (...), w miejsce przedstawicieli związków zawodowych organizator powołuje do komisji konkursowej dwóch przedstawicieli załogi tej instytucji" - poinformowało ministerstwo.

Resort tłumaczy, że jeżeli w danej instytucji kultury nie działają zakładowe organizacje związkowe, to w miejsce przedstawicieli organizator powołuje do komisji konkursowej dwóch przedstawicieli załogi tej instytucji - wynika to również z zapisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. "Przedstawiciel załogi jest instytucją prawa pracy, a uprawnienia takiego przedstawiciela reguluje wspomniana ustawa" - uściślił resort.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina ma obecnie jednego przedstawiciela załogi, wybranego w roku 2010 - informuje resort, nie podając nazwiska. Ministerstwo poprosiło też o wybranie drugiego reprezentanta załogi.

Na konkurs na stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie wpłynęło siedem ofert. Koperty z aplikacjami zostaną otwarte przez komisję konkursową na pierwszym posiedzeniu, które odbędzie się 14 marca.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie 13 stycznia.

W komisji konkursowej resort kultury reprezentują: pianistka, pedagog, profesor Akademii Muzycznych w Bydgoszczy i Gdańsku Katarzyna Popowa-Zydroń; pianista, pedagog, profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina Piotr Paleczny; dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Andrzej Kosowski; dyrektor generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wojciech Kwiatkowski; dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w resorcie Zenon Butkiewicz. Reprezentantami stowarzyszeń zawodowych lub twórczych są: prezes Związku Kompozytorów Polskich Jerzy Kornowicz oraz przedstawiciel Towarzystwa im. Fryderyka Chopina Andrzej Jasiński.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, powołany do życia w 2001 r. decyzją polskiego parlamentu, zajmuje się m.in. badaniami naukowymi oraz popularyzacją wiedzy o Fryderyku Chopinie i jego muzyce, organizowaniem koncertów i konkursów, współdziała z instytucjami i organizacjami chopinowskimi na całym świecie.

Obecnie obowiązki dyrektora Instytutu pełni Kazimierz Monkiewicz. (PAP)

agz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)