Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Związkowcy z Enei i kopalni Bogdanki nie chcą, by EdF kupił Eneę

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź przedstawiciela związków zawodowych w kopalni Bogdanka
#

# dochodzi wypowiedź przedstawiciela związków zawodowych w kopalni Bogdanka #

16.03. Poznań (PAP) - Porozumienie o współpracy, które ma zapobiec sprzedaży Grupy Kapitałowej Enea francuskiej firmie Electricite de France, podpisali związkowcy z Enei i kopalni Bogdanka - poinformował w środę PAP szef Zrzeszenia Związków Zawodowych Energetyków Janusz Śniadecki.

Porozumienie 15 marca podpisali związkowcy Grupy Kapitałowej Enea i Lubelskiego Węgla Bogdanka.

"Związki zawodowe podejmą wszelkie dopuszczalne prawem formy protestu przeciwko takiej prywatyzacji. Uznajemy, że utrata kontroli nad strategicznymi dla Polski dziedzinami na rzecz rządu obcego kraju (Electricite de France - jest firmą kontrolowaną przez państwo - PAP) jest nieodpowiedzialna, krótkowzroczna i ma na celu jedynie zaspokojenie bieżących potrzeb skarbu państwa" - napisali w porozumieniu przedstawiciele związków.

Przedstawiciel związków zawodowych w Bogdance Józef Przybysz (z Solidarności) pytany przez PAP o powody zaangażowania w tę sprawę związków w kopalni powiedział, że zmiana właściciela Grupy Enea i utrata kontroli skarbu państwa może mieć dalekosiężne negatywne skutki dla Bogdanki. Należąca do Grupy Elektrownia Kozienice jest bowiem jednym z głównych odbiorców węgla z Bogdanki.

"Jeśli nowy właściciel zdecydowałaby, że węgiel będzie sprowadzany skądinąd, np. z zagranicy, to na pewno pogorszyłoby sytuację naszej kopalni" - tłumaczył Przybysz.

W drugiej połowie października ubiegłego roku Ministerstwo Skarbu Państwa wybrało dwóch inwestorów do negocjacji równoległych ws. sprzedaży 51 proc. walorów Enei. Resort prowadził je z Kulczyk Holding i francuskim koncernem GDF Suez. Wcześniej oferty złożyły także francuski EdF i czeski EPH.

Do 3 listopada 2010 r. wyłączność na negocjacje w sprawie kupna akcji poznańskiej spółki miał Kulczyk Holding. Resort skarbu zapowiadał, że jeśli oferta nie będzie zadowalająca, może wrócić do rozmów z pozostałymi zainteresowanymi. Obecnie wyłączność ma EdF. Intencją MSP jest zakończenie procesu prywatyzacji spółki do końca I kwartału 2011 r.

Grupa Kapitałowa Enea produkuje i dystrybuuje energię elektryczną. W jej skład wchodzą Enea, Enea Operator i Elektrownia Kozienice.

Firma sprzedaje blisko 16 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej w Polsce, a sieć dystrybucyjna obejmuje 20 proc. powierzchni kraju. Firma sprzedaje swoje usługi 2,3 mln odbiorców, w tym ponad 2 mln klientów indywidualnych oraz około 0,3 mln klientów biznesowych.

Przychody ze sprzedaży netto Grupy Kapitałowej Enea wyniosły w 2010 r. ponad 7,8 mld złotych, a zysk netto wyniósł ponad 621 mln zł.(PAP)

kpr/ amac/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)