Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Związkowcy z KK Zabrze negocjują z JSW pakiet gwarancji

0
Podziel się

Związkowcy z zatrudniającego blisko tysiąc osób Kombinatu Koksochemicznego
Zabrze, który wkrótce ma wejść w skład grupy kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, rozpoczęli
negocjacje pakietu gwarancyjnego związanego ze zmianą właściciela.

bEhEJCeZ

Związkowcy z zatrudniającego blisko tysiąc osób Kombinatu Koksochemicznego Zabrze, który wkrótce ma wejść w skład grupy kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, rozpoczęli negocjacje pakietu gwarancyjnego związanego ze zmianą właściciela.

Związki chcą przede wszystkim gwarancji zatrudnienia, płacowych i socjalnych, ale także m.in. zabezpieczenia ważnych dla koksowni inwestycji. Przedstawiciele JSW zapewniają, że chcą zawrzeć w tej sprawie porozumienie ze związkowcami, nie chcą jednak na razie mówić o szczegółach.

"Strona związkowa przedstawiła ostatnio projekt tzw. pakietu gwarancji socjalnych pracowników KK Zabrze. Analizujemy wspólnie z prawnikami te propozycje. W tym tygodniu planowane jest kolejne spotkanie, podczas którego będziemy dyskutować już o szczegółach" - powiedziała w poniedziałek PAP Agnieszka Barzycka z zespołu komunikacji JSW.

bEhEJCfb

Jastrzębska Spółka Węglowa - największy w Europie producent węgla koksowego - przygotowuje się do debiutu giełdowego. Według wcześniejszych informacji, przekazanie firmie przez Skarb Państwa pakietu akcji zabrzańskiego kombinatu miałoby wzmocnić grupę JSW przed upublicznieniem. Transakcja jest przygotowywana od kilku lat, ale dopiero w ostatnim czasie sprawy nabrały przyspieszenia. W grupie JSW jest już jedna duża koksownia - Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej.

Według Barzyckiej, zarząd JSW jest zdeterminowany, by podpisać pakiet gwarancyjny ze związkowcami; prowadzi rozmowy i deklaruje dobrą wolę, nie chce jednak przedwcześnie zdradzać szczegółów negocjacji. Również szefowa Solidarności w zabrzańskim kombinacie Irena Przybysz pozytywnie ocenia dotychczasową postawę zarządu JSW i przebieg rozmów.

Dotychczas odbyły się dwa spotkania stron, kolejne zaplanowano na piątek rano. Wówczas przedstawiciele JSW mają odnieść do związkowych postulatów. Związki chciałyby, by ewentualne ustalenia potwierdzili również przedstawiciele ministerstw: skarbu i gospodarki, podpisując się pod porozumieniem.

Według szefowej "S" w kombinacie, długość okresu gwarancji zatrudnienia dla pracowników będzie przedmiotem negocjacji. 5-letni okres, stosowany często w podobnych porozumieniach w spółkach Skarbu Państwa, uznała za zbyt krótki - związkowcy będą domagać się gwarancji na dłuższy czas.

bEhEJCfh

Związki postulują, by w pakiecie znalazły się m.in. gwarancje kontynuowania finansowania niezbędnych dla koksowni inwestycji, gwarancje dla spółek-córek oraz zapewnienie, że podmioty działające w kombinacie nie zostaną przekształcone w spółki. Chcą również zapewnienia załodze akcji pracowniczych oraz tego, by pracownicy mieli swojego przedstawiciela w radzie nadzorczej.

Kombinat Koksochemiczny Zabrze to trzeci pod względem wielkości produkcji polski wytwórca koksu, o zdolnościach produkcyjnych ok. 1,3 mln ton koksu rocznie. Firmę tworzą trzy koksownie - Radlin, Jadwiga i Dąbieńsko, zatrudniające łącznie blisko tysiąc osób. Koksownia generuje zyski.

JSW, wyspecjalizowana w produkcji węgla koksowego, należy do trzech największych spółek węglowych. Zatrudnia ponad 22,6 tys. osób w sześciu kopalniach. Według wstępnych szacunków, JSW zamknęła ubiegły rok zyskiem netto rzędu 1 mld zł wobec 340 mln zł w kryzysowym roku 2009. W tym roku JSW chce zadebiutować na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, gdzie ma trafić mniejszościowy pakiet jej akcji.(PAP)

mab/ pad/

bEhEJCfC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)