Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Związkowcy z Kompanii Węglowej spotkają się z radą nadzorczą spółki

0
Podziel się:

W najbliższy piątek przedstawiciele działających w Kompanii Węglowej
związków zawodowych spotkają się z radą nadzorczą tej największej górniczej spółki. Tematem rozmów
ma być program jej restrukturyzacji, zakładający m.in. redukcję zatrudnienia i kosztów pracy.

bECirNgB

W najbliższy piątek przedstawiciele działających w Kompanii Węglowej związków zawodowych spotkają się z radą nadzorczą tej największej górniczej spółki. Tematem rozmów ma być program jej restrukturyzacji, zakładający m.in. redukcję zatrudnienia i kosztów pracy.

W ostatnich miesiącach rada nadzorcza dwukrotnie odrzuciła przygotowany przez zarząd Kompanii program naprawczy, zalecając bardziej zdecydowane działania. We wrześniu do dymisji podała się prezes spółki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

O spotkanie z radą wnioskowały związki, domagając się wstrzymania działań restrukturyzacyjnych, podejmowanych na podstawie odrzuconego przez radę programu. Związkowcy postulowali też opracowanie nowego programu dla spółki.

bECirNgD

Obecnie zarząd Kompanii, kierowany przez wiceprezesa Marka Uszko, przygotowuje nowy program restrukturyzacji, z okresem obowiązywania wydłużonym do 2020 roku. Program ma być gotowy do końca października. W środę jego założenia poznała Rada Pracowników.

"Dziś odbyło się spotkanie zarządu spółki z Radą Pracowników. Omawiano stan prac nad program restrukturyzacji oraz wieloletnią strategią rozwoju firmy; zarząd przedstawił bieżącą sytuację ekonomiczno-finansową" - relacjonował rzecznik spółki Zbigniew Madej.

Kompania nie ujawnia szczegółów przygotowywanego programu. Z nieoficjalnych informacji, uzyskanych przez PAP w spółce oraz od przedstawicieli stron związkowej wynika, że zarząd planuje zdecydowane działania w sferze pracowniczej: ograniczenie do minimum przyjęć nowych pracowników, przenoszenie górników między kopalniami, zmniejszenie zatrudnienia na powierzchni oraz co najmniej zamrożenie wynagrodzeń; jeden z wariantów dopuszcza też możliwość ich obniżki. Planowane są połączenia niektórych kopalń i zmniejszenie wydobycia węgla. Rozważane są możliwości zmniejszenia obciążeń związanych z deputatami węglowymi.

Sytuacja Kompanii, która do końca sierpnia przyniosła ponad 340 mln zł strat, wynika ze spadku popytu na węgiel oraz zmniejszenia jego cen. W tym roku kopalnie spółki wydobędą ponad 5 mln ton węgla mniej niż przed rokiem, ciągle jednak na przykopalnianych zwałach leży blisko 6 mln ton niesprzedanego surowca. Firma odczuła też presję cenową ze strony dużych odbiorców z sektora energetycznego. Szukając możliwości zwiększenia zbytu spółka wzmogła eksport, mimo niskich cen na międzynarodowych rynkach.

bECirNgJ

Zmniejszenie przychodów wpłynęło na sytuację finansową Kompanii, która wydłużyła terminy płatności wobec kontrahentów. W piątek rada nadzorcza spółki ma zdecydować o zgodzie na emisję ponad 1,2 mld zł obligacji pięcioletnich. Dzięki temu spółka zamieni część długu krótkoterminowego na długoterminowy. Rozmowy na ten temat prowadzone są z grupą banków i Węglokoksem - eksporterem węgla.

Jesień to dla górnictwa okres, kiedy - w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego - tradycyjnie rośnie sprzedaż węgla. Ożywienie odczuła również Kompania, której wyniki we wrześniu poprawiły się.(PAP)

mab/ je/

bECirNhe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)