Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zwolnienia grupowe w gostynińskim Elgo

0
Podziel się:

W spółce Elgo Lighting Industries w Gostyninie pod Płockiem (Mazowieckie)
przygotowywane są zwolnienia grupowe. Z pracy ma odejść 250 z 536 pracowników. Związki zawodowe
zamierzają negocjować liczbę osób, które mogłyby objąć zwolnienia.

W spółce Elgo Lighting Industries w Gostyninie pod Płockiem (Mazowieckie) przygotowywane są zwolnienia grupowe. Z pracy ma odejść 250 z 536 pracowników. Związki zawodowe zamierzają negocjować liczbę osób, które mogłyby objąć zwolnienia.

Jak poinformował w czwartek PAP przewodniczący zakładowej Solidarności w Elgo Ryszard Chmielecki, na 10 maja zaplanowano spotkanie z pracodawcą, podczas którego ma zostać podpisane porozumienie w sprawie zwolnień grupowych.

Chmielecki powiedział, iż według pracodawcy powodem zwolnień grupowych ma być konieczność ograniczenia produkcji ze względu na sytuację spółki i otoczenie rynkowe.

W Elgo działają dwa związki zawodowe: Solidarność i metalowców. Postulują one by zwolnienia grupowe objęły najwyżej 150 pracowników.

"To jest ogromny zakład. Pozostawienie w nim dwustu osób, to jest zbyt mało by utrzymać produkcję, może tylko jako manufaktura" - powiedział PAP Chmielecki. Podkreślił, iż oprócz grupy pracowników, którzy mieliby zostać objęci zwolnieniami grupowymi, obecnie w trakcie wypowiedzeń lub oczekując na wypowiedzenia jest dodatkowo około 50-60 osób.

Chmielecki zaznaczył, iż Elgo jest największym zakładem w regionie gostynińskim, a zwolnienia grupowe tak licznej grupy pracowników, stworzyłyby sytuację, w której większość z nich nie mogłaby znaleźć pracy.

"Nasz załoga jest wiekowa, średnia wieku to około pięćdziesięciu lat. Zwolnienia to byłyby prawdziwe dramaty, zwłaszcza, że w zakładzie pracuje wiele małżeństw, a ponad połowę załogi stanowią kobiety" - powiedział Chmielecki.

Dodał, iż związki zawodowe Elgo chcą, by w porozumieniu z zarządem zapisać, że zwolnienia grupowe zostaną rozciągnięte w czasie i a w przypadku małżeństw obejmą tylko jedno z małżonków.

Elgo Lighting Industries, należąca do grupy kapitałowej Brilux S.A., produkuje oprawy oświetleniowe, w tym: przemysłowe, drogowe, ogrodowe i biurowe oraz osprzęt do opraw. Spółkę, która działa od 1958 r., kupił w 2006 r. Brilux. Wtedy pracowało w niej ponad 700 osób.

Informacja o planowanych zwolnieniach grupowych w Elgo dotarła do Powiatowego Urzędu Pracy w Gostyninie 19 kwietnia. W ciągu kolejnych 20 dni pracodawca ma czas na zawarcie ze związkami zawodowymi porozumienia w sprawie zwolnień grupowych i przekazanie tej informacji Urzędu.

W sekretariacie prezesa Brilux, Dariusza Kamińskiego, poinformowano w czwartek PAP, że będzie on obecny w spółce 6 maja. (PAP)

mb/ bos/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)