Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Żydowskie Granie" po raz drugi w Warszawie

0
Podziel się:

Muzyki żydowskiej we współczesnych interpretacjach awangardowo-jazzowych
będzie można posłuchać w dniach 16-17 listopada w warszawskiej Synagodze im. Nożyków. Koncerty
odbywać się będą w ramach drugiej edycji festiwalu "Żydowskie Granie".

bEsfHSZh

Muzyki żydowskiej we współczesnych interpretacjach awangardowo-jazzowych będzie można posłuchać w dniach 16-17 listopada w warszawskiej Synagodze im. Nożyków. Koncerty odbywać się będą w ramach drugiej edycji festiwalu "Żydowskie Granie".

Podczas imprezy warszawskiej publiczności zaprezentują się zespoły, nawiązujące w swojej twórczości do tradycji muzyki żydowskiej. Będą to współczesne interpretacje, utrzymane często w konwencji muzyki jazzowej i awangardowej. W tym roku podczas "Żydowskiego Grania" wystąpią zespoły Jan Czapla oraz Sefardix.

Formacja Jan Czapla - to trio, złożone z młodych muzyków warszawskiej sceny muzyki improwizowanej; wystąpią: znany z udziału w zespołach Daktari, Kirk i Nor Cold Olgierd Dokalski (trąbka), Wojtek Kwapisiński (gitara) grający w Nor Cold i Gamid Group oraz Ksawery Wójcicki (kontrabas) z grupy Hera.

bEsfHSZj

Formacja wykonuje muzykę improwizowaną, czerpiącą z tradycji żydowskich oraz muzyki aszkenazyjskiej, pochodzącej z terenów dawnych Kresów. Muzycy nawiązują także do literackich utworów Bruno Schulza, inspirując się surrealizmem i oniryzmem. Podczas koncertu w Synagodze im. Nożyków grupa zaprezentuje swoje najnowsze kompozycje.

Następnego dnia zagra Sefardix - projekt braci Olesiów i Jorgosa Skoliasa. Grupa inspiruje się pieśni sefardyjskie, śpiewane przez greckich Żydów na przełomie w XIX. i na początku XX. wieku. Projekt tworzy kontrabasowo-perkusyjne Oleś Duo (Marcin Oleś i Bartłomiej Brat Oleś) oraz wokalista Jorgos Skolias.

Jorgos Skolias (ur. 1950) to polski wokalista i kompozytor, greckiego pochodzenia, studiujący dawne techniki wokalne. Wokalista współpracował m.in. z grupami Krzak, Dżem czy Osjan a także z Tomaszem Stańką, Tomaszem Szukalskim czy Zbigniewem Namysłowskim.

Oleś Duo to jedna z najpopularniejszych formacji polskiej sceny jazzowej. Bracia współpracowali z takimi artystami jak m.in. Theo Joergensmann, David Murray, Rudi Mahall czy Adam Pierończyk. "To prawdziwy jazz!" - oceniał ich pracę portal allaboutjazz.com.

bEsfHSZp

Koncert w Synagodze będzie połączony z warszawską premierą płyty zespołu. (PAP)

pj/ abe/

bEsfHSZK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)