Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Żydowskie osiedla zajmują 42 procent Zachodniego Brzegu-raport

0
Podziel się:

Żydowskie osiedla zajmują ponad 42 procent Zachodniego Brzegu Jordanu,
a większość ziemi została odebrana palestyńskim właścicielom wbrew zakazowi wydanemu przez Sąd
Najwyższy Izraela - poinformowała we wtorek izraelska organizacja praw człowieka B'Tselem.

Żydowskie osiedla zajmują ponad 42 procent Zachodniego Brzegu Jordanu, a większość ziemi została odebrana palestyńskim właścicielom wbrew zakazowi wydanemu przez Sąd Najwyższy Izraela - poinformowała we wtorek izraelska organizacja praw człowieka B'Tselem.

Ustalenia organizacji potwierdzają to, czego w przeszłości obawiali się przeciwnicy żydowskiego osadnictwa na tym terenie - pisze AP. Osiedla rozrosły się poza swoje granice i zdarza się, że Palestyńczykom odbierana jest ich prywatna ziemia. Kwestia budowy osiedli żydowskich jest od lat punktem spornym, który uniemożliwia porozumienie między Żydami i Palestyńczykami.

"Rozległe zmiany wprowadzone przez Izrael w krajobrazie Zachodniego Brzegu podkopują negocjacje prowadzone przez 18 lat przez Izrael z Palestyńczykami i naruszają jego międzynarodowe zobowiązania" - stwierdziła B'Tselem w podsumowaniu swojego raportu.

Osadnicy utrzymują, że dane te są błędne. Ich zdaniem raport jest politycznie motywowany. Władze izraelskie nie komentują publikacji.

B'Tselem podkreśla, że w raporcie wykorzystano rządowe dokumenty: mapy wojskowe oraz wojskowe dane dotyczące osadnictwa.

Organizacja wskazuje, że chociaż budynki mieszkalne zajmują jedynie 1 proc. Zachodniego Brzegu, to pod jurysdykcją osiedli żydowskich znajduje się ponad 42 procent tamtejszych ziem.

21 procent obszarów, na których znajdują się osiedla, odebrano palestyńskim właścicielom, większość z nich po tym, jak Sąd Najwyższy zakazał tego typu praktyk w 1979 roku.

Według Daniego Dajana, szefa rady osadników, osiedla kontrolują jedynie 9,2 procent Zachodniego Brzegu, a nie 42 procent, jak podaje B'Tselem.

Zdaniem Dajana raport B'Tselem ma wydźwięk polityczny, został sporządzony przez organizację najbardziej radykalnych przeciwników Izraela, a jego jego publikacja właśnie teraz ma na celu storpedowanie spotkania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i prezydenta USA Baracka Obamy.

Obaj politycy spotykają się we wtorek w Waszyngtonie, aby rozmawiać o możliwości reaktywowania procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie oraz innych kwestiach dotyczących regionu.

Na Zachodnim Brzegu Jordanu żyje około 300 tys. Żydów, a kolejne 180 tys. mieszka w osiedlach we wschodniej Jerozolimie. (PAP)

amm/ ro/

6565641

raport
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)