Notowania

berdychowski
04-10-2010 (14:41)

Zygmunt Berdychowski wstąpił do PO

Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, wstąpił w poniedziałek do Platformy Obywatelskiej. Władze małopolskiej PO chcą, by był liderem listy kandydatów do sejmiku województwa w okręgu nowosądeckim.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, wstąpił w poniedziałek do Platformy Obywatelskiej. Władze małopolskiej PO chcą, by był liderem listy kandydatów do sejmiku województwa w okręgu nowosądeckim.

Berdychowski powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie, że zdecydował się na ten krok, bo chce działać na rzecz Sądecczyzny, z której pochodzi, a praca w sejmiku daje taką szansę. "Nie zwykłem być kunktatorem i uważałbym sytuację, w której kandyduję z list PO, ale nie jestem członkiem PO za nienormalną, za niezwyczajną" - dodał.

Jego zdaniem miejscem, w którym najefektywniej można działać na rzecz wspólnoty lokalnej, jest właśnie samorząd województwa.

Berdychowski zaznaczył, że wstąpienie do PO nie jest jego powrotem do polityki krajowej. Powiedział, że wyklucza w przyszłości start w wyborach parlamentarnych.

Szef małopolskiej PO, poseł Ireneusz Raś podkreślił, że PO chce w wyborach samorządowych "przedstawić najlepszą drużynę", która zbierze najwięcej głosów i przyniesie sukces nie tylko partii, ale całej Małopolsce. Jak podkreślił, Berdychowski w szeregach PO to "wzmocnienie tej drużyny".

"Sukces Forum (Forum Ekonomicznego w Krynicy-PAP), umiejętność pozyskiwania środków, pokazuje, że taki nowy, dobry gracz na rzecz Małopolski jest wzmocnieniem tej drużyny" - powiedział Raś.

Raś dodał, że będzie rekomendował Radzie Regionalnej PO, by Berdychowski był "jedynką" na liście kandydatów do sejmiku województwa w okręgu nowosądeckim. Decyzja zapadnie w najbliższą niedzielę.

Członek zarządu województwa małopolskiego Marek Sowa przedstawił Berdychowskiego jako społecznika, który od lat działa na rzecz aktywizacji społeczności lokalnej. Wśród jego osiągnięć, obok organizacji Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, Sowa wymienił założenie Fundacji Sądeckiej, która prowadzi program stypendiów dla zdolnej młodzieży i przyznaje tytuł Sądeczanina Roku, powołanie Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej oraz Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy. "Ostatnia jego pasja to maratony" - mówił Sowa.

Berdychowski był posłem I kadencji z listy Porozumienia Ludowego i III kadencji z listy AWS. Należał do Stronnictwa Ludowo-Chrześcijańskiego, a potem do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, któremu przewodniczył w Małopolsce. W 2001 r. Berdychowski zrezygnował z ubiegania się o mandat posła z listy Platformy Obywatelskiej, kiedy w mediach pojawiły się informacje, że z jego rekomendacji funkcję partyjną w SKL otrzymał b. prezes PZU Życie Grzegorz Wieczerzak. Startował wówczas do Senatu jako kandydat niezależny.

Jest współzałożycielem Instytutu Studiów Wschodnich, który organizuje Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju. Berdychowski jest przewodniczącym Rady Programowej Forum.(PAP)

wos/ ura/ jra/

Tagi: berdychowski, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie