Wspólna granica na Odrze i Nysie, nieco ponad 570 kilometrów z jednej stolicy do drugiej. Polskę i Niemcy dzieli niewiele, przynajmniej geograficznie. Jednak pojawiające się regularnie zestawienia potwierdzają smutną prawdę. Jesteśmy ubogimi krewnymi zachodnich sąsiadów i musi jeszcze dużo wody upłynąć we wspomnianych rzekach, by Polak mógł równać się z Niemcem. Pracujemy więcej, stać nas na mniej. Jak bardzo? Zobaczcie sami, jak przeciętny Polak wypada na tle Niemcy.
12 tys. zł brutto - tyle wynosi średnie wynagrodzenie programisty w Polsce według raportu No Fluff Jobs. - Programowanie nie jest tak skomplikowane, jakby mogło się wydawać - mówi Beata Jakubowska, która kiedyś rekrutowała deweloperów, a dziś jest jednym z nich.
Polak pracuje rocznie ponad 300 godzin więcej niż Brytyjczyk i prawie 400 godzin ponad średnią w Niemczech - wynika z najnowszych danych OECD. W Europie Zachodniej znacznie częściej ludzie mogą sobie pozwolić pracować w niepełnym wymiarze godzin, bo ich na to stać.
Marcin Mastalerek został w środę wiceszefem spółki Ekstraklasa - wynika z informacji "Pulsu Biznesu".
Aż 88 byłych funkcjonariuszy przeszło do Służby Ochrony Państwa w ciągu ostatnich 9 miesięcy. W tym samym czasie zatrudniono 55 osób w rekrutacji zewnętrznej.
Polska może stracić stracić 1,6 proc. PKB w wyniku odpływu pracujących w Polsce imigrantów z Ukrainy na Zachód. Polska stoi przed realnym problemem - twierdzą eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
W ciągu najbliższych sześciu miesięcy aż 44 proc. pracodawców zamierza dać pracownikowi podwyżkę. Wzrost będzie wynosił najczęściej od dwóch do siedmiu proc. - zaznacza jednak "Rzeczpospolita".
Prawie trzy czwarte pracowników przyznaje, że w ich firmach nie są prowadzone działania w zakresie edukacji na temat różnic kulturowych. Co piąty uważa, że jego pracodawca nie jest przygotowany na przyjęcie cudzoziemca - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Procontent Communication.
Poczta Polska przewiduje, że w tym roku pobije rekord 120 mln paczek. Potrzebni jej jednak nowi pracownicy, bo bez nich nie da rady w święta.
Zgodnie z wytycznymi RODO, brak wyraźniej zgody na przetwarzanie danych osobowych może być potraktowany jako odmowa udziału w procesie rekrutacji. Zgodę trzeba więc wpisać do CV, choć jej oficjalny wzór nie istnieje.