PKN Orlen przerabiał już ropę z Rosji, Iraku, Iranu, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Wenezueli, Norwegii, Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej. Do tej listy krajów doda kolejny. Surowiec z ZEA według Orlenu jest lepszy od rosyjskiego.
Jak nie Iran, to może Nigeria? PKN Orlen kupił ropę w Afryce. Tankowiec New Vision o ładunku 130 tys. ton ropy z Nigerii dotrze do Gdańska w połowie października - poinformowała spółka.
Na wzrost cen paliw przy polskich dystrybutorach wpływ będą miały niemal przesądzone wyniki prezydenckich wyborów w Wenezueli
Tak drogiego surowca jak obecnie nie było od połowy 2015 roku.
Arabia Saudyjska, lider OPEC i inni wielcy producenci ropy uprzedzili w ubiegłym tygodniu, że OPEC nie zmniejszy wydobycia surowca, nawet jeśli cena baryłki spadnie do 20 dolarów.
Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 103,11 USD, po zwyżce o 39 centów.
Według BP, spośród paliw kopalnych najszybciej rosnąć będzie zużycie gazu ziemnego - średnio o 1,9 proc. rocznie.
Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 2,3 mln baryłek, czyli 2,0 proc. do 119,86 mln baryłek - podał DoE.
Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 88,66 USD, po spadku o 53 centy.
Łukoil chce odstąpić część udziałów w irackich złożach. W zamian oczekują wsparcia technicznego.