Totalny marazm na giełdzie, bardzo niskie oprocentowanie lokat, a do tego kiepskie wyniki funduszy inwestycyjnych - ostatnie miesiące nie rozpieszczają osób, które szukają sposobów na zyskowne ulokowanie oszczędności. W najbliższej przyszłości sytuacja raczej na pewno się nie poprawi. Jak zatem zainwestować pieniądze?

- Tak, by nie stracić, a więc maksymalnie zadbać o ich bezpieczeństwo - odpowiada Paweł Cymcyk, analityk z ING TFI. - Sytuacja na rynku jest w tej chwili tak napięta, że nawet spora korekta na giełdzie nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Dlatego to kiepski moment dla osób, które nie mają doświadczenia w inwestowaniu i do tego oczekują szybkich zysków - przyznaje w rozmowie z Money.pl.

Eksperci rynkowi na pytanie o inwestowanie oszczędności zwykle odpowiadają, że wszystko zależy od wieku inwestora, jego skłonności do ryzyka oraz długości okresu, na który zamierza ulokować swoje środki. I chociaż to wszystko prawda, to jednocześnie wszyscy zapytani przez Money.pl zgadzają się też z tym, że ryzyko inwestycyjne jest obecnie dużo większe niż jeszcze przed rokiem, a możliwości zainwestowania pieniędzy na przyzwoity procent jest coraz mniej.

Czytaj więcej Reforma OFE wywoła krach na GPW? Zmiany w funduszach emerytalnych oznaczają, że na giełdę będzie płynąć znacznie mniej pieniędzy.

- Mówiąc o potencjalnie najwyższych stopach zwrotu, możemy przyjąć, że i tak będą to wartości jednocyfrowe w skali roku. Na wszystkie ryzykowniejsze inwestycje patrzę w tej chwili bardzo sceptycznie. Najlepsza strategia to w tej chwili utrzymanie jak największego bezpieczeństwa swoich oszczędności - mówi w rozmowie z Money.pl Roland Paszkiewicz, szef działu analiz w CDM Pekao SA.

Scenariusz dla rynków, na który wskazuje większość analityków na najbliższe miesiące to: spadki na giełdach, wyraźne umocnienie dolara, ucieczka dużych inwestorów do tzw. bezpiecznych aktywów, czyli np. złota, franka szwajcarskiego i jena. Ale przede wszystkim bardzo duża niepewność, związana z sytuacją polityczną na świecie. Można założyć, że każde kolejne doniesienia o zaostrzeniu konfliktu z Rosją wokół Ukrainy będą powodować wzrost niepokojów na rynkach.

Drobnym graczom będzie dość ciężko odnaleźć się w takich warunkach. Na kolejnych stronach piszemy, na co powinni zwrócić uwagę, rozważając lokowanie środków na giełdzie, w lokatach, w funduszach inwestycyjnych, a także w złocie.

Na kolejnej stronie przeczytasz, co eksperci myślę o perspektywach, które ma przed sobą warszawska giełda.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Anna K.
31.179.236.* 2014-10-19 13:11
Tak jak większość komentatorów uważam, że złoto to najlepsza inwestycja. Mogą być różne zawirowania, ale nawet jeśli w danym momencie spadnie wartość złota, to i tak pozostanie ona bardziej stabilna niż jakiekolwiek inne formy inwestycji.
Fajnym pomysłem jest kupowanie monet ze złota i srebra. Po latach będą miały nie tylko wartość kruszca, ale też numizmatyczną. Takie okolicznościowe wypuszcza między innymi Mennica Staropolska - przy okazji można z tego uczynić pouczające hobby.
hshs
46.77.124.* 2014-08-07 11:17
Tylko złoto, to jest prawdziwy pieniądz
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
sza
95.49.112.* 2014-08-07 09:38
Złoto + własność gruntu. Domy,mieszkania nie pewne w nadchodzących czasach,szczególnie w dużych miastach.Wojna przerobi wszystko w gruz .Naród powinien się zbroić,każdy dorosły Polak powinien posiadać broń palną. Mamy fabrykę w Radomiu,duże możliwości produkcyjne.Następny Polski Rząd powinien uruchomić taktykę obronną Narodu Polskiego opartą na patriotyzmie ,Bóg-Honor-Ojczyzna.Handel i pozwolenia na broń przyniosły by dochód narodowy .Zamiast ładować miliardy w jeden czołg ,który notabene można zdmuchnąć jednym dobrym pociskiem,pieniądze na zbrojenia powinny iść w Naród.To obywatele powinni być uzbrojeni.Ręczne wyrzutnie rakiet potrafią ściągnąć na ziemię każdego agresora.Taktyka obronna na własnym terytorium i dobrze uzbrojeni obywatele,to podstawa wolności i nie zależności Narodu. Wojsko i militarne uzbrojenia muszą współpracować z obroną cywilną Narodu. Inaczej przestaniemy istnieć...
Zobacz więcej komentarzy (11)