Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paweł Szygulski
|

Kredyt gotówkowy. Radzimy na co zwrócić uwagę

0
Podziel się

Zanim podpiszesz umowę, sprawdź czy zawiera regulamin i tabele opłat

Kredyt gotówkowy. Radzimy na co zwrócić uwagę
(kalleboo/CC/Flickr)
bEiVkvGt

Dokładne przestudiowanie umowy pozwoli nam uniknąć wielu kłopotów. Nie bójmy się przy tym zadawać pytań. W przypadku niewystarczających odpowiedzi, lepiej wybrać inny bank. Money.pl radzi, na co zwrócić uwagę, gdy bierzemy pożyczkę.

Wysokość udzielonego kredytu zależy od naszych możliwości finansowych. W niektórych wypadkach będziemy jednak potrzebowali pomocy żyrantów.

Całkowity koszt kredytu

Przede wszystkim trzeba zapytać o rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO). Jest ona zawsze o kilka punktów procentowych wyższa od stopy nominalnej, którą w reklamach podaje bank. Porównując różne oferty zawsze stosujemy RRSO. To ona odpowiada za faktyczny wymiar odsetek.

bEiVkvGv

Warto sprawdzić wszystkie dodatkowe koszty kredytu. Bank żąda ich m. in. za rozpatrzenie wniosku, prowizje od przyznania kredytu, dodatkowy rachunek bankowy czy ubezpieczenie kredytu. Zgodnie z prawem koszty kredytu nie mogą przekroczyć 5 proc. jego wartości.

Raty równe lub malejące

Można wybrać dwa sposoby spłaty: raty równe lub malejące. Te pierwsze zachowują jednakową wysokość przez cały okres spłaty. Wybieramy je w przypadku, gdy dysponujemy niewysokimi dochodami. Co prawda taki kredyt będzie droższy, ale za to rozłożony na bardziej umiarkowane raty. Tym samym mniejsze będzie ryzyko, że zabraknie pieniędzy na ich spłatę.

W przypadku rat malejących, kredyt będzie tańszy, jednak na początku spłaty będą dużo wyższe. Dopiero z czasem staną się niższe od analogicznych rat równych.

bEiVkvGB

Okres kredytowania i przyspieszenie spłaty

Krótszy okres spłaty to mniej odsetek zapłaconych bankowi. Niekiedy jednak lepiej zapłacić bankowi więcej, ale w niższych ratach niż brać na siebie zbyt duże miesięczne obciążenia, których możemy nie udźwignąć.

Należy sprawdzić, czy będziemy mieli możliwość wcześniejszej spłaty całej pożyczki lub jej części bez dodatkowych kosztów. Idealnie byłoby, gdyby szybsza spłata zmniejszała kapitał, od którego nalicza się odsetki. W takim wypadku płacimy mniej za kolejne raty.

Przeczytaj dokładnie umowę. Uważaj na regulaminy i cenniki

Podstawowa zasada: nie podpisujemy się pod czymś, czego nie rozumiemy. Pracownik banku powinien wyczerpująco odpowiedzieć na wszystkie pytania.

bEiVkvGC

Umowa powinna zawierać regulamin i taryfy opłat banku. Jeśli nie, bank będzie mógł zmienić cenniki w dowolnym momencie, co wpłynie na wysokość rat.

Możesz ubezpieczyć spłatę

Zanim podpiszemy umowę, sprawdźmy czy kredyt mieści się w naszych możliwościach finansowych. Jeśli nie mamy pewności, lepiej zrezygnować lub ubezpieczyć jego spłatę. Ubezpieczenie przyda się zwłaszcza w momencie gdy stracimy pracę, zdrowie lub życie. W tym ostatnim przypadku kredyt nie obciąży rodziny. Koniecznie trzeba dokładnie przeczytać, co ubezpieczenie obejmuje i kiedy zaczyna działać, bo wiele oferowanych nie jest warte swojej ceny.

W jakiej walucie

Kredyt gotówkowy można zaciągnąć również w walucie obcej - euro, franku szwajcarskim lub dolarze. Jego oprocentowanie będzie wyraźnie niższe, co jednak wcale nie znaczy, że zapłacimy mniej. Jeśli kursy walut znacznie wzrosną, wzrosną stopy procentowe np. w Szwajcarii, poszybują też w górę raty.

bEiVkvGD

Obecnie nominalne oprocentowanie kredytów gotówkowych w złotych wynosi od 8 do 20 proc., w zależności od czasu spłaty i pożyczanej kwoty. Zgodnie z prawem nie może być ono nigdy wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej. Obecnie górny pułap to 20 procent.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t82144.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/piec;powodow;dla;ktorych;warto;wziac;kredyt;studencki,189,0,687805.html) Pięć powodów, dla których warto wziąć kredyt studencki Od 1 października zmieniły się niektóre zasady przyznawania kredytów studenckich. Będzie łatwiej o zdobycie poręczenia i spłatę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t38760.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/knf;wie;jak;ograniczyc;liczbe;kredytow;walutowych,28,0,691740.html) KNF wie, jak ograniczyć liczbę kredytów walutowych Obowiązywałyby limity w udzielaniu pożyczek w obcej walucie.

http://direct.money.pl/kredytygotowkowe/

bEiVkvGW
ekspert
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)