Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Plastikowy prestiż, czyli jaka karta dla lepiej zarabiających

0
Podziel się:

Złote karty płatnicze powoli przestają być produktem skierowanym wyłącznie do wąskiej elity finansowej. Obecnie są one dostępne dla każdego, kto osiąga regularne, comiesięczne, wpływy na konto w wysokości około 4-5 tys. zł. netto.

Złote karty płatnicze powoli przestają być produktem skierowanym wyłącznie do wąskiej elity finansowej. Obecnie są one dostępne dla każdego, kto osiąga regularne, comiesięczne, wpływy na konto w wysokości około 4-5 tys. zł. netto. Klientom zarabiającym znacznie więcej oferowane są karty platynowe, natomiast klientom najbogatszym - karty wybitnie prestiżowe, takie jak np. karta Word Signia, wydawana w systemie MasterCard.

Bankowcy coraz bardziej zabiegają o możliwie jak najlepsze dostosowanie swojej oferty do naszych oczekiwań. Wprowadzają więc tzw. segmentację klientów tworząc specjalne produkty i rozwiązania adresowane wyłącznie do określonej grupy odbiorców. Jest to szczególnie widoczne w zakresie oferty kart płatniczych.

Decydują dochody

Karty różnią się bowiem nie tylko funkcjonalnością czy zasadami korzystania z nich, ale przede wszystkim dodatkowymi usługami, oferowanymi przez bank.

I tak, w zależności od sytuacji finansowej klienta, karty można podzielić na:

  • karty podstawowe
   • karty standardowe
   • karty złote
   • karty prestiżowe

Karty podstawowe oferowane są wszystkim klientom, bez względu na ich poziom zamożności. Zaliczamy do nich karty bankomatowe oraz karty typu Visa Electron czy Maestro.

Karty standardowe to karty bez usług dodatkowych lub z ich podstawowym pakietem (np. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków). Zaliczamy do nich np. karty Visa Classic czy Eurocard/MasterCard. Karty podstawowe mogą być także wydawane jako karty srebrne. Do kart standardowych należą również American Express Green Card czy American Express Corporate Card.

Lepszym klientom banku - posiadającym dość wysoki status finansowy - wydawane są natomiast karty złote. Posiadają one spory pakiet usług dodatkowych i ubezpieczeń. Zaliczamy do nich karty takie jak np. Visa Gold, EuroCard/Master Card Gold. Należą do nich również karty American Express Gold Card czy Diners Club.

Karty prestiżowe oferowane są przez bank wyłącznie klientom najlepszym, określanym mianem strategicznych. Są one zaopatrzone w bardzo bogaty zakres usług dodatkowych i ubezpieczeniowych. Do takich kart zaliczane są: Visa Platinum, Eurocard/MasterCard World Signia czy American Express Platinum Card.

Każdy bank wydaje ograniczoną, niewielką ilość tego rodzaju kart (od kilkudziesięciu do kilkuset w skali jednego banku).

Ile to kosztuje i co nam daje?

Za korzystanie ze złotej karty trzeba zapłacić - w zależności od banku - około 200-300 zł rocznie, użytkowanie najbardziej prestiżowej karty kosztuje nawet do 900 zł rocznie (podczas gdy zwykła karta Visa lub MasterCard to wydatek rzędu 50-80 zł).

Wysokie opłaty za użytkowanie karty rekompensowane są natomiast dostępem do sporego pakietu usług dodatkowych.

Standardem przy tego rodzaju kartach są bezpłatne ubezpieczenia obejmujące koszty leczenia za granicą, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz wszelkiego rodzaju ubezpieczenia komunikacyjne i podróżne (np. ubezpieczenie bagażu w samolocie).

Do tego dochodzą usługi assistance. Podczas podróży posiadacze złotych kart mają zapewnione (za dodatkową opłatą) wydanie kart zastępczych lub awaryjną wypłatę gotówki w sytuacji, gdyby w jakiś sposób utracili kartę, jak również pomoc prawną oraz pomoc w przypadku wypadków losowych za granicą.

Co dla kogo?

Jak już wspomniano wyżej, złote karty Visa i MasterCard dostępne są dla osób o minimalnych, miesięcznych zarobkach na poziomie około 5 tys. zł. netto.

Niektóre banki przyznają tego rodzaju karty przy dochodzie 3-4 tys. zł, inne wymagają, żeby było to minimum 6-7 tys. zł.

Limity kredytowe oferowane przez banki posiadaczom złotych kart wynoszą około 40-50 tys. zł. Opłata za używanie złotej karty to 150-290 zł. rocznie (chyba, że kartę otrzymało się w promocji, wówczas pierwszy rok jest bez opłat).

Karta kredytowa American Express Gold nie ma natomiast ograniczenia co do wysokości przyznawanego limitu kredytowego, który za każdym razem ustalany jest indywidualnie, w zależności od zdolności kredytowej klienta.

Wydanie karty American Express Gold kosztuje 200 zł.

Chcąc zostać posiadaczem prestiżowej karty Visa Platinum wypada posiadać dochody na poziomie około 7 tys. zł. netto miesięcznie.

Limit kredytowy przy tego rodzaju karcie to nawet 250 tys. zł

Karta zapewnia szeroki pakiet ubezpieczeniowy oraz dostęp do serwisu Visa Platinum Customer Care (pomoc w sytuacjach losowych) oraz serwisu Platinum Concierge (zlecanie przedstawicielom Visa dowolnej czynności). Serwisy dostępne są 24 h na dobę.

Najlepsze z najlepszych

Karty organizacji Diners należą do grona kart najbardziej prestiżowych. Są to jednak karty obciążeniowe, a nie kredytowe. Posiadacz karty powinien mieć dochód w wysokości co najmniej 8 tys. zł. Wydanie karty kosztuje 300 zł rocznie.

Maksymalny miesięczny limit przy takiej karcie to nawet 80 tys. zł.

W Polsce karty Diners wydaje kilka banków, można je również otrzymać bezpośrednio w Diners Club.

Tymczasem kartę Works Signia - najbardziej prestiżową kartę organizacji MasterCard - można otrzymać wyłącznie na zaproszenie banku. Szacuje się, że w Polsce posiada ją obecnie zaledwie kilkaset osób (elita kadry zarządzającej, znani artyści, sportowcy).

Limit kredytowy karty wynosi 250 tys. zł. Koszt jej wydania to 900 zł rocznie.

Ogromną zaletą karty jest brak limitu wydatków. Jej posiadacz może nią zapłacić np. za zakup wysokiej klasy samochodu.

Posiadacze karty Works Signia mają dostęp do naprawdę ekskluzywnego pakietu ubezpieczeń i usług dodatkowych, a wśród nich - w ramach pakietu Private Consulting - specjalne rabaty oraz obsługę na specjalnych warunkach w firmach doradztwa podatkowego i prawnego, kancelariach notarialnych, biurach nieruchomości.

Oczywiście, wszystkie tego rodzaju karty, to z jednej strony spore korzyści, z drugiej zaś strony również spore opłaty (chyba, ze dostajemy kartę w promocji, za darmo).

Jeżeli posiadamy odpowiednie dochody, to z pewnością warto dobrze się zastanowić i dokładnie policzyć, czy w ogóle, a jeśli tak, to jaka karta jest nam potrzebna.

Z pewnością mając taką kartę w portfelu będziemy specjalnie traktowani zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. A dla wielu osób to jedyny i wystarczający powód, by taką kartę posiadać.

ZOBACZ TAKŻE:

karty kredytowe
ekspert
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)