Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Studia na kredyt - jak skutecznie zdobyć pieniądze

0
Podziel się:

"Nie martwię się o pieniądze, bo mam stałe źródło dochodów: rodziców" - odpowiedział student pytany o finanse. Nie każdy jednak może liczyć na takie wsparcie. Co wtedy? Pozostaje praca lub kredyt albo praca i kredyt.

Studia na kredyt - jak skutecznie zdobyć pieniądze

"Nie martwię się o pieniądze, bo mam stałe źródło dochodów: rodziców" - odpowiedział student pytany o finanse. Nie każdy jednak może liczyć na takie wsparcie. Co wtedy? Pozostaje praca lub kredyt albo praca i kredyt.

Oferta kredytów studenckich nie jest zbyt obszerna, jednak - jeśli mamy taką potrzebę - można próbować znaleźć w niej coś dla siebie. Banki proponują kredyty preferencyjne, z dofinansowaniem Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich, jak i kredyty i pożyczki komercyjne.

Preferencyjne kredyty studenckie

Wnioski o udzielenie - jak na razie najtańszego na rynku - kredytu z dofinansowaniem z Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich można składać do 15 listopada.

Ostateczna decyzja dotycząca rozdziału środków funduszu podejmowana jest w grudniu.

Fundusz Pożyczek i Kredytów Studenckich został utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego na podstawie ustawy z dnia 17 lipca 1998 r. o pożyczkach i kredytach studenckich (Dz. U. nr 108, poz.685). Środki tego funduszu umożliwiają udzielanie studentom pomocy w formie niskooprocentowanych kredytów z dopłatami do oprocentowania.

BGK nie udziela jednak kredytów studenckich bezpośrednio, wykorzystuje on jedynie środki Funduszu na dopłaty do oprocentowania kredytów studenckich oraz na pokrycie umorzeń ich spłaty.

| Gdzie po preferencyjny kredyt |
| --- |
| Studenci mogą udać się do jednego z banków komercyjnych, które podpisały z BGK umowę o współpracy. Są to: * Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA * Kredyt Bank SA * Bank Gospodarki Żywnościowej SA * Bank Polska Kasa Opieki SA * Bank Zachodni WBK SA * Bank Polskiej Spółdzielczości SA * Gospodarczy Bank Wielkopolski SA |

Dla kogo preferencje?

O kredyty z dopłatami do oprocentowania mogą ubiegać się studenci uczelni publicznych i niepublicznych oraz studiujący w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym, którzy rozpoczęli naukę przed ukończeniem 25 roku życia.

Od 2 lat (zgodnie z ustawą z dnia 28 maja 2004 r. o zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym, ustawy o wyższych szkołach zawodowych, ustawy o pożyczkach i kredytach studenckich oraz zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 152, poz. 1598))
prawo do ubiegania się o kredyt studencki mają również doktoranci.

Pierwszeństwo w otrzymaniu kredytu mają studenci o niskich dochodach na osobę w rodzinie. W roku 2005/2006 górny próg dochodu na osobę w rodzinie kredytobiorcy wynosił 1600 zł.

Również w przypadku spłaty kredytu stosowane są preferencje - absolwenci (w tym również doktoranci), którzy osiągnęli wyróżniające się wyniki w nauce i znajdują się w grupie 5 procent najlepszych studentów mogą wnioskować o umorzenie 20 proc. kwoty kredytu.

Także w szczególnych przypadkach losowych istnieje możliwość umorzenia części długu, a osoby, które na trwałe utraciły zdolność do zarobkowania mogą starać się o umorzenie nawet całości ciążącego na nich zobowiązania.

Na jakich warunkach?

Decyzję o udzieleniu kredytu podejmuje bank kredytujący i bank ten uruchamia wypłatę kredytu.

Transze kredytu wypłacane są co miesiąc, przez 10 miesięcy w roku. Kredyt nie jest jednak wypłacany w okresie urlopu udzielonego z przyczyn zdrowotnych lub ważnych przyczyn losowych.

Wysokość transz kredytu ustala Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - w roku akademickim 2005/2006 wynosiła ona 600 zł.

Kredyt jest udzielany na okres studiów, nie dłuższy niż 6 lat, a w przypadku doktorantów - 4 lata (nie dłużej jednak niż do momentu ukończenia studiów).

W momencie przejścia ze studiów licencjackich na magisterskie wypłata kredytu jest dalej kontynuowana (nie trzeba składać kolejnego wniosku), jeśli tylko kredytobiorca nadal spełnia odpowiednie warunki.

Dwa razy w roku - w terminie do 31 marca i do 31 października - kredytobiorca musi dostarczać do banku zaświadczenie potwierdzające, że jest studentem. Jest to warunek kontynuowania wypłat kredytu w kolejnych semestrach.

Jeśli natomiast student nie zaliczy semestru, nie przedstawi w terminie bankowi zaświadczenia potwierdzającego, że jest studentem lub zostanie zawieszony w prawach studenta, wówczas bank zaprzestaje wypłacania rat kredytu (wypłaty mogą być wznowione w miesiącu następującym po miesiącu, w którym złoży zaświadczenia uprawniające go do korzystania z kredytu).

Zasady spłaty

Spłata kredytu rozpoczyna się w okresie 2 lat po ukończeniu studiów. W przypadku przerwania studiów spłata kredytu następuje począwszy od następnego miesiąca po terminie, w którym kredytobiorca był zobowiązany złożyć zaświadczenie potwierdzające, że jest studentem.

Kredyt spłacany jest w ratach równych. Liczba rat spłaty jest dwukrotnością wypłaconych transz. Jeśli zatem studiujemy przez 5 lat (50 transz wypłaconych), to zaciągnięty kredyt spłacimy w 100 ratach (czyli w ciągu 8 lat i 4 miesięcy).

W okresie studiów oraz w okresie 2 lat po ich ukończeniu kredytobiorca nie spłaca również odsetek od kredytu. Odsetki te pokrywa BGK ze środków Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich. Spłata odsetek rozpoczyna się dopiero w chwili spłaty kredytu. Wysokość odsetek płaconych przez kredytobiorcę wynosi połowę stopy redyskontowej NBP (na dzień 12.10.2006 stopa ta wynosiła 4,25 proc.).

W momencie rozpoczęcia spłaty wysokość rat kredytowych nie może przekroczyć 20 proc. miesięcznego dochodu kredytobiorcy. W związku z tym, w razie potrzeby, liczba rat spłaty może zostać zwiększona.

| Procedury udzielania kredytu i warunki poręczenia |
| --- |
| Osoby ubiegające się o kredyt muszą przedstawić następujące dokumenty: * wypełniony wniosek według wzoru banku, w którym starają się o kredyt, * dowód osobisty, * zaświadczenie z uczelni potwierdzające fakt, że kredytobiorca jest aktualnie studentem lub doktorantem, * zaświadczenie z US o dochodach uzyskanych w ostatnim roku podatkowym dla studentów samodzielnych finansowo, * zaświadczenie o dochodach rodziców i innych członków rodziny w przypadku, gdy wnioskodawca jest na utrzymaniu rodziny, * dokumenty dotyczące proponowanego zabezpieczenia kredytu |

Wśród podstawowych form zabezpieczenia proponowanych przez bank znajdują się, m.in. weksel własny in blanco, poręczenie cywilne oraz blokada środków na rachunku bankowym, możliwe są również inne zabezpieczenia.

Studenci, którzy nie są w stanie przedstawić żądanych zabezpieczeń, mogą liczyć na poręczenie ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego - BGK może poręczać najuboższym studentom 70 proc. kwoty kredytu oraz 100 proc. kwoty kredytu studentom będącym sierotami lub wychowankami domów dziecka.

Osoby z terenów wiejskich zaciągające kredyt w BGŻ SA mają także możliwość uzyskania poręczenia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Formalności związane z uzyskaniem poręczenia kredytu przez BGK załatwia się bezpośrednio w banku kredytującym. Wnioskodawca nie musi składać jakichkolwiek dodatkowych dokumentów w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Kredyty komercyjne

Szukając sposobu sfinansowania studiów - w sytuacji, gdy nie mamy możliwości skorzystać z preferencyjnego kredytu studenckiego - zawsze możemy ubiegać się również o zwykły kredyt lub pożyczkę, udzielaną na zasadach rynkowych.

Produktów z przeznaczeniem na kształcenie jest na rynku stosunkowo niewiele, często obowiązuje oferta partnerska polegająca na tym, że dana uczelnia pozyskuje dla swoich studentów - głównie chodzi tu o studia MBA - partnera finansowego, proponującego im korzystniejsze niż na zasadach ogólnych warunki kredytowania.

Takie kredyty ma m.in. Pekao SA, Multibank czy Nordea Bank. Ich oprocentowanie to średnio 7-9,6 proc.

Istnieje jeszcze jedna możliwość studiowania na kredyt. Chodzi o studia podyplomowe.

Europejski Fundusz Społeczny (EFS) dofinansowuje bowiem nawet 80-90 proc. kosztów wybranych kierunków studiów podyplomowych.

Warunek - dofinansowanie otrzymać może tylko firma, a nie osoba prywatna, trzeba więc być skierowanym na studia przez swojego pracodawcę.

banki
ekspert
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)