Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
banki
18.07.2006 14:25

Zalety trzech kart łączy jedna nowa - pre-paidowa

Wiele osób boi się płacenia w internecie kartą kredytową. Bezpieczniejsze są specjalne karty do płatności w sieci, ale nie nadają się do niczego innego. Alternatywą są karty pre-paidowe, które wciąż są nowością na polskim rynku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wiele osób boi się płacenia w internecie kartą kredytową. Bezpieczniejsze są specjalne karty do płatności w sieci, ale nie nadają się do niczego innego. Alternatywą są karty pre-paidowe, które wciąż są nowością na polskim rynku.

Karta kredytowa ma wiele zalet - nie tylko możemy nią płacić w sklepach, ale także podczas zakupów onlinowych. W dodatku możemy wydawać więcej, niż mamy. Jednak płacenie nimi w sieci wiąże się z ryzykiem, że numer karty zostanie przechwycony. Może też to się zdarzyć podczas tradycyjnych zakupów i wtedy za nasze pieniądze złodziej może robić zakupy. Wprawdzie karty i transakcje są z ubezpieczane, ale to nie niweluje kłopotów z wyjaśnieniem sprawy.

Bezpieczne zakupy w sieci

Przed takimi zagrożeniami chroni nas karta do płatności internetowych. Przelewamy na nią tylko taką kwotę, jaka jest nam potrzebna do zakupienia wybranego towaru lub usługi. Po dokonaniu transakcji karta jest pusta, więc nawet jeśli ktoś próbowałby nam wykraść z niej pieniądze, jego wysiłek pójdzie na marne.

Jednak taką kartą nie zrobimy zakupów offlinowych, nie wypłacimy pieniędzy z bankomatu - nie to jest karta uniwersalna. Nawet z karty kredytowej można wypłacać gotówkę, choć jest to z reguły obciążone wysoką prowizją.

Bezpiecznie w offlinie i onlinie

Dlatego alternatywą jest posiadanie innego rodzaju karty - karty prepaidowej. Jest bezpiecznym i uniwersalnym sposobem na dysponowanie pieniędzmi. Kartę taką doładowujemy tak, jak kartę do płatności internetowych - przelewem z konta. Jednak w odróżnieniu od niej, możemy nie tylko bezpiecznie kupować w sieci, ale także w tradycyjnych sklepach i korzystać z bankomatu.

Karta pre-paidowa to także znacznie lepsze rozwiązanie na wyposażenie dzieci w pieniądze, niż dawanie im gotówki. Bezpieczniejsza jest też od zwykłej karty płatniczej przypisanej do konta.

Jeśli roztargniony i niedoświadczony małolat zgubi kartę, albo nieświadomie umożliwi przestępcom zeskanowanie paska magnetycznego, to złodzieje mogą wyczyścić nam całą zawartość konta. Karta pre-paidowa jest znacznie bezpieczniejsza.

Nie ma też ryzyka, że dziecko wpadnie w szał zakupów i znacznie przekroczy limit kieszonkowego. A jeśli podczas wakacyjnego wyjazdu zadzwoni i powie "kochane pieniążki przyślijcie rodzice", wystarczy zrobić kolejny przelew na kartę. To znacznie szybsze i tańsze od wysyłania gotówki pocztą.

Karta pre-paidowa jest więc alternatywą dla osób, które nie posiadają karty kredytowej, albo nawet żadnej karty. W przypadku pre-paidu nie trzeba mieć stałych dochodów, a posiadając ją możemy swobodnie poruszać się w świecie elektronicznego pieniądza.

Taka karta może być pierwsza i jedyną w portfelu. Jednak z racji, że nie zastąpi karty kredytowej, dla wielu z pewnością będzie kolejną posiadaną kartą, znacznie bardziej praktyczną od karty tylko do płatności internetowych.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: banki, ekspert, porady, porady bankowe
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz