Protest Money.pl
Pozwólcie nam decydować!

Komisja Nadzoru Bankowego chce utrudnić Polakom kupno mieszkania. Jak wyliczył portal Money.pl, nawet 70 tys. rodzin rocznie nie będzie mogło otrzymać kredytu hipotecznego, choć bardzo by chciały. Tak stanie się jeśli
1 lipca wejdą w życie nowe przepisy. Dlatego...


PROTESTUJEMY PRZECIWKO OGRANICZANIU
DOSTĘPU DO KREDYTÓW HIPOTECZNYCH

Według szacunków Money.pl tzw. rekomendacja S (czytaj tutaj) spowoduje, że 50-70 tys. rodzin rocznie nie otrzyma kredytu hipotecznego. Zostaną wyłączone z rynku, gdyż nie posiadają wystarczającego wkładu własnego, ani zdolności kredytowej liczonej według nowych zasad.

  • Stracą klienci - nie kupią mieszkania, albo kupią mniejsze
  • Straci rynek mieszkaniowy
  • Stracą małe banki specjalizujące się w kredytach hipotecznych
  • Wszystko to przez partykularny interes grupy bankierów, którzy mają dużą siłę przebicia - kredytowy boom nie jest bowiem zagrożeniem dla sektora bankowego (czytaj więcej).

Dlatego apelujemy do Komisji Nadzoru Bankowego o wycofanie rekomendacji S, która wprowadza niekorzystne zmiany.

Jeszcze nie jest za późno - można zatrzymać próby wypaczania rynku. Zwracamy się także do banków. Niech spojrzą szerzej na rynek zamiast krótkowzrocznie, w imię partykularnych interesów, lobbować za wprowadzeniem ograniczeń.

Apelujemy także do wszystkich mediów, aby nagłaśniały problem i wywierały razem z nami nacisk w interesie rodzin, które próbują zdobyć własny dach nad głową.

Twój głos także się liczy. Zachęcamy do wpisywania swoich komentarzy na forum poniżej.

Im więcej osób się sprzeciwi, tym większe szanse, że grupa bankierów-lobbystów poczuje, że pewnych spraw nie da się załatwić po cichu, utrzymując opinię publiczną w niewiedzy, mydląc im oczy hasłami z kategorii "dobro klientów".

Dlaczego ograniczanie ludziom możliwości brania walutowych kredytów hipotecznych jest szkodliwe? Bo kredyty w złotówkach są nawet o 120 proc. droższe. Oto przykład:

  KOWALSCY   NOWAKOWIE  
         
Waluta kredytu CHF   PLN  
Suma kredytu w PLN 100 000 PLN   100 000 PLN  
Odsetki do zapłaty 27 656 PLN   60 746 PLN  
Różnica w całkowitym koszcie     33 090 PLN
drożej
 
Średnia miesięczna rata 532 PLN   670 PLN  
Różnica w miesięcznej racie -   138 PLN
drożej
 
Źródło: Foresight Strategy Advisors dla: Instytutu Globalizacji

W przypadku kredytu w złotówkach płacimy bankowi blisko 61 tys. zł odsetek zamiast niecałych 28 tys. w przypadku franków szwajcarskich. Część bankierów chce, abyśmy kupowali mieszkanie za 160 tys. zł, zamiast za 128 tys. zł.

Redakcja Money.pl

Przyłącz się do protestu!

Zachęcamy do przyłączenia się do protestu. Twój głos także się liczy. Napisz na forum, co o tym myślisz. Im więcej osób będzie głośno protestować, tym większe szanse, że rynek bankowy w Polsce zostanie w miarę normalny, a ludzie będą mieli gdzie mieszkać.

Warto wiedzieć
Moim zdaniem