Notowania

Akcje banków na GPW. Na które warto postawić?

Analitycy zalecają dużą ostrożność, ale typują banki, które powinny radzić sobie lepiej niż cały sektor.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andreyuu/iStockphoto)

Polski banki są w dobrej sytuacji, a cały sektor bankowy ma potencjał do dalszego wzrostu. Równie atrakcyjnych perspektyw analitycy nie widzą dla akcji notowanych na GPW banków. Typują jednak te, które powinny radzić sobie lepiej niż cały rynek.

Będący efektem wezwania Rabobanku, ponad 50-procentowy wzrost kursu akcji BGŻ, zaskoczył niejednego inwestora. Szczególnie, że notowania banku, od ubiegłorocznego debiutu na warszawskiej giełdzie nie dawały zbyt wielu powodów do zadowolenia posiadaczom jego akcji.

Kurs Banku Gospodarki Żywnościowej nie tylko przez większość czasu zniżkował, ale także radził sobie słabiej niż kurs indeksu obrazującego zachowanie całego sektora.

Zobacz, jak od debiutu na GPW radziły sobie akcje BGŻ Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czy aż tak wysoka cena płacona za akcję niedużego banku oznacza, że równie atrakcyjne perspektywy drzemią w innych przedstawicielach całej branży? Niekoniecznie.

- _ Nie przekładałbym tej transakcji na cały sektor bankowy, a już zdecydowanie zbyt dużym nadużyciem byłoby stwierdzenie, że cała branża jest warta 50 proc. więcej niż jej obecna wycena. Cena po prostu musiała być atrakcyjna dla posiadającego 25 proc. udziałów Skarbu Państwa _ - uważa Marcin Jabłczyński z Deutsche Banku.

Perspektywy są dobre, ale uwaga na...Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że pierwsze dwa miesiące tego roku były dla polskich banków bardzo udane. Zarobiły one wówczas 2,77 mld złotych, czyli około 37 procent więcej niż przed rokiem.

Znakomity wydźwięk danych już kilka dni później zrównoważyła Komisja Nadzoru Finansowego, która podała, że prognozy banków mówią o zaledwie 1-procentowym wzroście zysków w 2012 roku. Według danych KNF, aż jedna trzecie banków spodziewa się spadku wyniku netto.

- _ Moim zdaniem banki przebiją swoje plany, a zysk sektora bankowego w Polsce w tym roku może wzrosnąć o około 7 procent. Dużo będzie jednak zależeć od otoczenia makroekomicznego i tempa spowolnienia gospodarczego w Europie _ - prognozuje Jabłczyński.

- _ Ten rok dla banków nie będzie równie udany jak ubiegły. Spodziewam się płaskiego, jednocyfrowego wzrostu zysków _ - wtóruje mu Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk KBC Securities.

Dodaje, że choć polskie banki nie mają problemów z płynnością oraz nie są zaangażowane w długi zagrożonych bankructwem państw, to na przeszkodzie wzrostom cen ich akcji może stanąć niepewność co do przyszłości OFE, czy już niemal pewne wprowadzenie podatku bankowego.

Bankowej hossy nie prognozuje obecnie żaden z ekspertów, z którymi rozmawiał Money.pl. Żaden nie spodziewa się także krachu spółek wchodzących w skład tego sektora.

- _ Wzrosty akcji banków są możliwe, ale tylko pod warunkiem, że w górę pójdzie cały rynek. Sam sektor powinien zachowywać się neutralnie _ - prognozuje Marta Czajkowska-Bałdyga.

- _ Patrząc na wskaźniki, historycznie jesteśmy 15-20 procent poniżej średniej. Polskie banki są jednak około 30-40 proc. droższe niż banki w regionie _ - zauważa Tomasz Bursa z Ipopema Securities. Analityk, w perspektywie najbliższych miesięcy, zaleca sporą dawkę ostrożności w stosunku do sektora bankowego na GPW.

Które banki wybrać?

Na hossę w przypadku banków nie ma co liczyć, zatem bardzo ważna z punktu widzenia inwestora giełdowego będzie selekcja - w tej kwestii zgodni są wszyscy analitycy. Typują zatem spółki, które ich zdaniem powinny radzić sobie lepiej niż cały sektor, zarówno w czasach lepszej, jak i gorszej koniunktury.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/69/m96325.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/banki;w;polsce;prognozuja;zyski;jak;bedzie;w;tym;roku,229,0,1062885.html) *Ile zarobią na nas banki? Co trzeci mówi, że... * Banki prognozują, że w 2012 r. ich wynik netto wzrośnie o 1 proc. wobec 2011 r. Eksperci są jednomyślni w jeszcze jednej kwestii - wszyscy zgodnie, w gronie swoich faworytów, typują największy bank notowany na GPW - PKO BP. Zwracają jednak uwagę na oczekiwaną już od ponad roku, ciążącą notowaniom banku decyzję o sprzedaży pakietu akcji przez Skarb Państwa.

- _ Ta transakcja jest już z nadwyżką uwzględniona w cenach, wystarczy spojrzeć na wskaźniki finansowe banku _ - uważa Marcin Jabłczyński. Nieco ostrożniejsza jest Marta Czajkowska-Bałdyga. - _ Postawiłabym na PKO BP, ale pod warunkiem, że Skarb Państwa w końcu domknie tę transakcję. Wówczas zniknie główny czynnik podażowy, zatem a cena akcji powinna rosnąć _ - uważa analityk KBC Securities.

Dwa wskazania ekspertów otrzymał także ING Bank Śląski. Tomasz Bursa zwraca uwagę na to, że bank jest notowany z kilkunastoprocentowym dyskontem w stosunku do całego sektora, a zdaniem Marcina Jabłczyńskiego skuteczny rozwój platformy internetowej może poskutkować niższymi kosztami banku.

Po _ jednym głosie, _mimo relatywnie wyższego wskaźnika ceny do zysku, otrzymały także banki Pekao SA i BZ WBK. Pierwszy z banków rozwija się najszybciej w swojej historii. W przypadku drugiego czynnikami przemawiającymi za zakupem akcji są potencjalne synergie z Kredyt Bankiem oraz regionalna ekspansja Santandera.

Czytaj więcej w Money.pl
Czy warto już kupować akcje? Zobacz prognozy ekspertów Oto trzynaście spółek, na których akcje warto postawić.
Zobacz, co zrobić z akcjami BGŻ Kurs banku kierowanego przez Jacka Bartkiewicza poszedł wczoraj w górę o ponad 50 procent.
Twoje akcje straciły? Możesz zapłacić podatek Zbliża się ostateczny termin zapłaty podatku Belki. Zobacz jako go rozliczyć.
Tagi: banki w polsce, banki, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, raport, porady, raporty bankowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz