Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

Fed obetnie stopy. Dolar wróci do gry w kredytach?

0
Podziel się:

Główna stopa procentowa w USA może spaść do zera. Money.pl analizuje, czy warto będzie przewalutować kredyty.

Fed obetnie stopy. Dolar wróci do gry w kredytach?
(Stuart Miles/Dreamstime.com)

Główna stopa procentowa w USA może spaść do zera. Money.pl analizuje, czy kredyty w dolarach będą konkurować z tymi we frankach szwajcarskich.

Według JP Morgan Chase Amerykańska Rezerwa Federalna prawdopodobnie obniży stopy procentowe do zera w ciągu najbliższych 2 miesięcy. Polscy ekonomiści nie są jednak przekonani, że taka redukcja przyniesie natychmiastowy efekt w postaci obniżek oprocentowania kredytów hipotecznych w Polsce.

Ich zdaniem w ślad za obniżką muszą jeszcze spaść rynkowe stopy, a jednocześnie musi zmniejszyć się awersja do ryzyka powodująca znaczne wahania kursowe. Jeśli jednak sytuacja ulegnie znacznej poprawie, to kredyt w dolarach będzie konkurował z najbardziej popularnym kredytem denominowanym we frankach szwajcarskich.

Ze względu na spowolnienie gospodarcze stopy na całym świecie są redukowane.

Główne stopy procentowe*
Kraj / Strefa Główna stopa Przed zmianą Data ostatniej zmiany
Strefa Euro 3,25 3,75 6 listopada
Czechy 2,75 3,50 6 listopada
Wielka Brytania 3,00 4,50 6 listopada
Szwajcaria 1,00 2,00 20 listopada
USA 1,00 1,50 29 października
Kanada 2,25 2,50 21 października
Japonia 0,30 0,50 31 października
Polska 6,00 5,75 26 czerwca

*wybrane kraje

Obawy bankowców

Kredyty oparte są o stopy rynkowe, które nie spadną tak mocno jak główna stopa Fedu. Biorąc pod uwagę perturbacje na rynkach finansowych banki mogą wstrzymywać się przed obniżkami dla klientów detalicznych.

_ - Sama różnica wysokości stóp pomiędzy USA, a Polską niewielkie ma dla nas znaczenie. Raczej należy sobie zadać pytanie, co się stanie z kursem dolara w takiej sytuacji i czy pomoże to gospodarce. Jeśli Fed rzeczywiście złagodzi politykę monetarną, to stopy rynkowe raczej szybko i znacząco nie spadną _ - zauważa Jacek Wiśniewski z Raiffeisen Bank.

Podobnego zdania jest Marcin Mróz z Fortis Banku, który zwraca jeszcze uwagę na trwający kryzys finansowy. _ - Stopy procentowe były już wcześniej redukowane w USA, a jednak bardzo opornie spadają w ślad za nimi stopy rynkowe. Teraz banki znacznie bardziej zwracają uwagę na kurs walutowy, gdyż nadal utrzymuje się duża awersja do ryzyka wśród globalnych inwestorów _ - mówi Marcin Mróz.

Jego zdaniem wdrażanie pakietów pomocowych przez rząd USA i Fed może doprowadzić do znacznego spadku stóp rynkowych, czyli LIBOR-u 3-miesięcznego, który jest podstawą dla banków przy udzielaniu kredytów. Jednak nikt obecnie nie jest wstanie przewidzieć, kiedy to może nastąpić i czy będzie to trwały trend.

ZOBACZ TAKŻE:

Przy redukcji stóp procentowych następuje dodatkowo osłabienie danej waluty. To jednak nie oznacza, że taki scenariusz zrealizuje się również w USA. W obecnej sytuacji kryzysowej na świecie inwestorzy globalni częściej lokują aktywa denominowane w dolarach, a to z kolei powoduje jego umacnianie się do innych walut.

Stopy a LIBOR

Ostatnia zmiana stóp procentowych w USA miała miejsce 29 października. Fed zdecydował wtedy o redukcji stopy referencyjnej do 1 proc. z 1,5 proc. W tym samym czasie LIBOR 3-miesięczny wynosił ponad 4 proc. Sama redukcja głównej stopy spowodowała jednakże obniżkę rynkowej stopy, ale tylko do około 3,4 proc. Bardzo powoli LIBOR 3M schodził do obecnego poziomu wynoszącego 2,17 proc. W Szwajcarii główna do wczoraj wynosiła 2 proc. i na tym samym poziomie znajdowały się mniej więcej stopy rynkowe.

Występuje obecnie na naszym rynku zbieżność z kredytamidenominowanymi we frankach szwajcarskich. Pomimo redukcji stóp w Szwajcarii banki podniosły oprocentowanie, głównie ze względu na ryzyko kursowe. To z kolei spowodowało, że dla nowych kredytobiorców już taki kredyt nie jest tak atrakcyjny jak jeszcze kilka miesięcy wcześniej. Kolejna redukcja stóp w Szwajcarii może jednak zmienić tę sytuację.

Obecnie kredyt dolarowy pod względem kosztów całkowitych niemal zbliżył się do kredytu we frankach szwajcarskich. Rata miesięczna przy kredycie o wartości 300 tys. zł na 30 lat (na 100 proc. wartości nieruchomości) będzie miał niemal identyczną wartość zarówno w dolarach jak i we frankach.

Oprocentowanie kredytów we frankach obecnie waha się pomiędzy 3,93 proc. a 5,38 proc. (oprocentowanie nominalne dla nowych kredytów). Tymczasem główna stopa w Szwajcarii wynosiła do wczoraj 2 proc. Dla kredytów w dolarach ta różnica jest jeszcze bardziej widoczna. Oprocentowanie nominalne dla kredytów hipotecznych w dolarach wynosi 4,04-5,44 proc. przy stopie Fedu na poziomie 1 proc.

- _ W reakcji na poluzowanie polityki monetarnej przez Fed należy oczekiwać weryfikacji tego poziomu nawet docelowo o ok. 2 proc. (w przypadku cięcia stóp do poziomu 0 proc.), biorąc pod uwagę, że będzie to już kolejna w krótkim czasie obniżka stóp _ - uważa Grzegorz Wach, analityk z Finamo.

Nie należy jednocześnie zapominać o ryzyku kursowym, które powoduje, że nasza rata miesięczna może być dużo wyższa lub niższa w zależności od okresu, w którym był zaciągnięty kredyt. Przy silnych wahaniach walut, banki chętnie podnoszą także spready, co dodatkowo zwiększa wysokość miesięcznych rat.

Banki idą śladem Fedu

Zdaniem pośredników finansowych z ewentualnym przewalutowaniem kredytu powinniśmy się wstrzymać do czasu zrealizowania się scenariusza w postaci redukcji stóp w USA do poziomu zerowego. Nie ulega wątpliwości, że po ewentualnej redukcji zainteresowanie takimi kredytami wzrośnie.

- _ Należy jednak spodziewać się, że nadal będzie to produkt niszowy na naszym rynku ze względu na wysokie wymogi banków, znaczny poziom ryzyka walutowego oraz zawirowania związane z kryzysem sektora finansowego _ - uważa Grzegorz Wach, analityk Finamo.

Dodatkowo nie wolno zapominać, że cięcia stóp procentowych będą dotyczyć w najbliższym czasie również strefy euro oraz Polski. Z tego powodu z czasem maleć będzie premia wynikająca z różnicy między poziomem stóp procentowych. W tym roku Europejski Bank Centralny może dokonać redukcji i nie jest wykluczone, że również Rada Polityki Pieniężnej poluzuję politykę monetarną.

W przypadku analizowania możliwości przewalutowania kredytu na dolarowy trzeba wziąć pod uwagę koszty tego procesu oraz zastanowić się, czy obecny moment jest dobrą okazją. Zdecydowana większość banków dokonuje rewizji oprocentowania z opóźnieniem. Dlatego też na efekty działań Fed w ofercie polskich banków przyjdzie jeszcze poczekać.

-_ Jeśli komukolwiek można polecać procedurę przewalutowania to jedynie posiadaczom kredytów złotowych. Ma to związek z faktem, że w większości banków w przypadku walut obcych mamy do czynienia z procesem podwójnym - najpierw dokonywane jest przewalutowania np. z franka szwajcarskiego na złotówkę, następnie zaś na dolar. To z kolei podnosi koszty tego typu operacji - uważa Grzegorz Wach . _

ZOBACZ TAKŻE:

| Może RPP również ulży złotowym kredytobiorcom? |
| --- |
|

Marek Knitter * *Money.pl Banki centralne próbują pobudzić gospodarkę tnąc między innymi główne stopy procentowe. Na razie efekty są mizerne, co wynika z faktu, że popyt drastycznie spada, a zaufanie inwestorów jest wciąż bardzo ograniczone. Szczególnie widać to na rynku międzybankowym i w notowaniach LIBOR-u czy naszego krajowego WIBOR-u. Większość państw jest w tej dogodnej sytuacji, że inflacja jest na stosunkowo niskim poziomie co pozwala na bardziej radykalne cięcia stóp. Tak zrobiła wczoraj Szwajcaria, a zamierza Wielka Brytania i USA. Czy Rada Polityki Pieniężnej pójdzie ich śladem? Wydaje się, że gdyby nie planowane szybkie wejście Polski do systemu ERM2 to Rada już dużo wcześniej dokonałaby pierwszej redukcji. Rośnie jednak presja, aby jeszcze w tym roku bank centralny poluzował politykę monetarną. Czy na planowanym posiedzeniu w przyszłym tygodniu RPP zaskoczy rynek i dokona redukcji? Nie ulega wątpliwości, że jeżeli
myślimy o przewalutowaniu naszego kredytu to warto się z taką decyzją wstrzymać. Przed nami jeszcze decyzje kilku banków centralnych i kto wie w jakiej walucie do tego czasu będzie warto posiadać kredyt. |

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)