Notowania

kredyty hipoteczne
29.02.2012 11:02

Kredyty hipoteczne. Wielu bankowców wieszczy krach

Większość bankowców uważa, że odwrócona hipoteka, to dobry sposób na wyższą emeryturę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Forca/Dreamstime)

Według 52 procent bankowców rok 2012 roku będzie dla bankowości hipotecznej gorszy niż 2011 roku. Poprawę przewiduje tylko 11 procent badanych.

Tak wynika z badania Związku Banków Polskich oraz TNS Pentor. Co prawda wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w lutym 2012 roku w stosunku do ostatniego styczniowego pomiaru o 1,1 pkt do 25,1 pkt, ale przedstawiciele banków zapytani o to, jaki dla bankowości hipotecznej będzie rok 2012 nie kryli swych obaw. Ponad połowa przewiduje pogorszenie wyników w porównaniu do 2011 r., a 37 proc. uważa, że rok 2012 będzie taki sam, jak poprzedni.

Jednocześnie na pytanie, czy aktualne regulacje dotyczące wyliczania zdolności kredytowej oraz udzielania kredytów hipotecznych w obecnej sytuacji rynkowej są na odpowiednim poziomie - ponad połowa (59 proc.) bankowców powiedziała, że tak. Za zbyt rygorystyczne uznaje je 40 proc. badanych. Tylko jeden procent bankowców twierdzi, że kryteria udzielania kredytów hipotecznych są za mało rygorystyczne.

Badani są też wyraźnie podzieleni odnośnie oceny postrzegania przez konsumentów tzw. odwróconej hipoteki, jako sposobu na wyższą emeryturę. Większość bankowców (52 proc.) uważa, że może to być sposób na wyższą emeryturę (6 proc. jest o tym zdecydowanie przekonanych, a 46 proc. udzieliło odpowiedzi _ raczej tak _). W ocenie 39 proc. badanych odwrócona hipoteka raczej nie może być postrzegana przez konsumentów, jako sposób na wyższą emeryturę, a 7 proc. jest zdania, że produkt taki zdecydowanie nie może być tak postrzegany.

Sondaż przeprowadzono w placówkach bankowych w dniach 10-20 lutego. W badaniu wzięło udział ponad 201 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

Więcej o odwróconej hipotece czytaj w Money.pl
Odwrócona hipoteka bardziej bezpieczna od... Wszystko wskazuje na to, że przy okazji prac nad ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym dojdzie też do uregulowania sytuacji osób korzystających z produktu podobnego, oferowanego już przez tzw. fundusze hipoteczne.
To zmusi Polaków do oddawania mieszkań Wystarczy odkładać zaledwie 215 zł miesięcznie, aby na starość nie być zmuszonym do korzystania z takich rozwiązań.
Chwalą rząd za odwróconą hipotekę Ekonomiści dodają jednak, że minie trochę czasu, zanim Polacy zaczną z tego rozwiązania korzystać.
Tagi: kredyty hipoteczne, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, raport, raporty bankowe, gospodarka polska, czołówki, banki, nieruchomości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz