Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|
aktualizacja

Technologiczna (r)ewolucja w bankach. Na razie tylko w tych największych

3
Podziel się:

Banki wydają coraz więcej na innowacje. Inwestują głównie w automatyzację i cyfryzację istniejących procesów. Zaczynają też eksperymentować z takimi rozwiązaniami, jak blockchain, sztuczna inteligencja czy chmury obliczeniowe.

Teresa Czerwińska, NBP: Udział wydatków na inwestycje w innowacje technologiczne rośnie
Teresa Czerwińska, NBP: Udział wydatków na inwestycje w innowacje technologiczne rośnie (mat.pras., impact)

Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego zbadały, jak wygląda wdrażanie technologii informatycznych w polskiej bankowości komercyjnej. W badaniu wzięło udział 26 banków. Wyniki są częścią najnowszego "Raportu o stabilności systemu finansowego".

– Uważnie przyglądamy się cyfrowym rozwiązaniom, fintechom, akceleratorom, bo widzimy powiązania między tymi rozwiązaniami, a stabilnością sektora – zapewnia Teresa Czerwińska, członkini zarządu NBP.

Inwestują najbogatsi

Główne wnioski płynące z badania?

Udział wydatków na inwestycje w innowacje technologiczne rośnie. Są one jednak skoncentrowane w grupie ośmiu największych i najbardziej zyskownych banków. W 2018 roku grupa ta odpowiadała za 81 proc. wydatków na innowacje.
Banki inwestują głównie w automatyzację i cyfryzację istniejących procesów biznesowych. Rozwiązania kupują od firm zewnętrznych, rzadkiej wykorzystują zasoby własne.

– Banki kładą nacisk przede wszystkim na rozbudowę infrastruktury IT, wykorzystują też duże zasoby danych. Kilka w procesach biznesowych wspiera się sztuczną inteligencją – wylicza prezes Czerwińska.

Konieczność, nie wybór

Wdrażanie innowacji wynika przede wszystkim z potrzeby redukcji kosztów i odpowiedzi na presję konkurencji. Regulująca usługi płatnicze unijna dyrektywa PSD II wprowadziła na rynek nowe podmioty spoza sektora, a wdrożenie tzw. MREL (minimalnej wielkości funduszy własnych i zobowiązań podlegających umorzeniu lub konwersji w razie problemów banku) oznacza większe zapotrzebowanie kapitałowe. Mniejsze znaczenie mają: poprawa jakości obsługi klientów, zwiększenie przychodów oraz ograniczanie ryzyka.

– Banki poszukują przestrzeni do kreowania dodatkowego wyniku finansowego – tłumaczy prezes Czerwińska. – Z drugiej strony inwestowanie w nowe technologie wymaga znacznych zasobów. Jestem jednak spokojna – polski sektor bankowy podoła wyzwaniu. Większy problem mogą mieć małe banki i tu może dochodzić do konsolidacji czy przejęć. Jednak nowe technologie nie są dziś kwestią wyboru, to konieczność – zapewnia Teresa Czerwińska.

Eksperymenty z chmurą

Wyzwaniem, przed którym wciąż stoi sektor bankowy jest wykorzystanie takich technologii, jak blockchain (zdecentralizowana i rozproszona baza danych) czy chmura obliczeniowa (dostarczanie szeregu usług, w tym m.in. serwerów, magazynów, baz danych czy oprogramowania za pośrednictwem internetu).

– To przyszłość polskiego sektora bankowego. Banki w tym temacie dopiero eksperymentują. Dwa testują blockchain w sferze obsługi klienta. Wyzwaniem będzie stworzenie krajowej chmury obliczeniowej – sugeruje prezes Czerwińska.

To pierwsze tego typu badania, ale nie ostatnie. NBP zagadnienie chce analizować cyklicznie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
KLAWISZ
4 lata temu
,,REWOLUCJE " TO JUŻ MA OKOŁO 20 BANKÓW PO WYROKU TSUE Z 03.11.2019 R. W SPRAWIE KREDYTÓW W CHF ! KOLEJNĄ ,,REWOLUCJĘ" DOŁOŻYŁO TSUE W KILKA DNI PO PIERWSZYM WYROKU W SPRAWIE WCZEŚNIEJSZEJ SPŁATY KREDYTU W WALUTACH. DO ODDANIA SETKI MILIONÓW ZŁOTYCH DLA KREDYTOBIORCÓW ….TRZECIĄ I NAJBARDZIEJ BOLESNĄ ,,REWOLUCJĘ" PRAWDOPODOBNIE ,,ZAFUNDUJE" GRATIS PROKURATURA REGIONALNA W SZCZECINIE ,KTÓRA PROWADZI ŚLEDZTWO PRZECIWKO BANKOM ,KTÓRE UDZIELAŁY LICHWIARSKIE KREDYTY W CHF . SPRAWDZA WSZYSTKIE ZAPISY W UMOWACH KREDYTOWYCH A TAM PRAWIE SAME ,,PEREŁKI" BANKSTERÓW JAK USTALANIE KURSÓW WALUT W/G WIDZI MI SIĘ BANKSTERÓW ORAZ OPROCENTOWANIA KREDYTÓW TAKŻE TĄ METODĄ....Czyżby scenariusz islandzki także odczuli banksterzy w Polsce ? SALCESON & KASZANA W ROLI GŁÓWNEJ NA ŚNIADANIE ZAMIAST POLEDWICY ?
stary zgreddy
4 lata temu
W pobliżu banku przechodzę na drugą stronę ulicy i nie mam długów.
pisowskiWUJ
4 lata temu
Ja ten cały bełkot technologiczny się zwiesi to te takie najlepsze banki przez miesiąc nie dojdą do ładu.