Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Akcje banków na GPW. Sprawdź, na które warto postawić

0
Podziel się:

Czy kłopoty Santandera zaszkodzą bankom na GPW? Analitycy typują spółki, na które warto postawić.

Akcje banków na GPW. Sprawdź, na które warto postawić
(Reporter Poland)

Moody's hurtowo tnie ratingi banków. Obniżki wiarygodności nie ustrzegł się, będący właścicielem BZ WBK, hiszpański Banco Santander. Choć nie powinno to wpłynąć na polski sektor bankowy, to analitycy wskazują czynniki, które mogą studzić zapędy kupujących akcje banków na GPW. Typują jednak spółki, które ich zdaniem mają potencjał do wzrostów cen akcji.

Dzień po tym, jak o pomoc finansową dla sektora bankowego oficjalnie poprosił minister finansów Hiszpanii Luis de Guindos, agencja ratingowa Moody's hurtowo obcięła ratingi 28 hiszpańskim bankom. Sektor bankowy nie ma obecnie najlepszej passy, bowiem kilka dni wcześniej, ta sama agencja obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej 15 globalnych banków, w tym: Bank of America, Goldman Sachs oraz Societe Generale.

W jaki sposób może to wpłynąć na polski sektor bankowy? - _ Decyzja Moody's nie spowoduje obniżenia wiarygodności kredytowej polskich banków. Wyjątkiem mogą być jednak kontrolowane przez Santandera BZ WBK i Kredyt Bank. Jakiś czas temu właśnie obniżenie wiarygodności hiszpańskiej spółki matki pociągnęło w dół rating BZ WBK _- przypomina Tomasz Bursa z Ipopema Securities.

Czy zatem polscy bankierzy mogą spać spokojnie, a negatywne sygnały z Hiszpanii nie oznaczają dla nich żadnych konsekwencji? Niezupełnie. - _ Taka wiadomość skutkuje gorszym postrzeganiem całego sektora bankowego. Dodatkowo, może wzrosnąć koszt finansowania, czyli pozyskiwania walut na rynku międzybankowym. Jest to szczególnie istotne dla banków nastawionych na udzielanie kredytów walutowych _- dodaje analityk Ipopemy.

W tym roku powinno być dobrze, ale później...

Money.pl zapytał analityków specjalizujących się w tematyce bankowej, co sądzą na temat tegorocznych zysków polskiego sektora bankowego. - _ Perspektywy dla banków są relatywnie dobre. W tym roku wyniki sektora będą bardzo zbliżone do 2011 roku _ - uważa Marta Czajkowska-Bałdyga z KBC Securities.

Podobnego zdania jest również Michał Sobolewski z IDM SA. - _ W 2012 roku zysk netto ma szansę wzrosnąć, pod warunkiem,że banki nie będą tworzyć dużych rezerw związanych z problemami sektora budowlanego - uważa analityk. _

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/154/220826.jpg ) ] (http://www.money.pl/sekcja/ranking-lokat-2012/) Szukasz lokaty? Zobacz, które dadzą zarobić najwięcej * Money.pl przeanalizował oferty lokat w 30 bankach. Wybraliśmy te, które dadzą zarobić najwięcej w ciągu kilku miesięcy i całego roku. Opinie dotyczące wyników polskich banków w 2013 roku nie są już tak jednoznaczne. - _ Sytuacja na rynkach wciąż może być nerwowa, ale nie zakładamy Eurogeddonu. W przyszłym roku będzie lepiej niż w obecnym, a zysk sektora może pójść w górę nawet o 6-8 procent - _prognozuje Marta Czajkowska-Bałdyga. To najbardziej optymistyczna opinia wśród analityków, z którymi rozmawiał *Money.pl.

_ - Przyszły rok nie będzie tak udany, jak obecny. Z jednej strony negatywnie na wyniki będzie wpływać redukcja stawek na kartach płatniczych, z drugiej - wprowadzenie opłaty ostrożnościowej. Tylko te dwie rzeczy mogą obniżyć zyski banków o około 10 proc., czego w nie najlepszej sytuacji gospodarczej na świecie, banki raczej nie zdołają odrobić _- uważa z kolei Bursa.

Jego zdanie podziela Michał Sobolewski. _ - Z jednej strony problemy firm budowlanych mogą przełożyć się na kondycję ich kontrahentów, co będzie skutkować dalszym obniżaniem zysków banków. Z drugiej - na wyniki negatywnie mogą wpływać również ewentualne obniżki stóp procentowych i wprowadzenia podatku bankowego _ - tłumaczy analityk IDM SA.

Indeks grupujący notowane na GPW banki od początku roku radzi sobie nieco lepiej niż najbardziej prestiżowy wskaźnik warszawskiej giełdy.

Zobacz, jak na tle WIG20 wypada w tym roku indeks WIG_Banki Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Analitycy zalecają jednak bardzo dużą ostrożność i _ wybiórcze _ podejście do inwestowania w akcje przedstawicieli sektora bankowego.

- _ Szukając konkretnych spółek zwróciłbym uwagę przede wszystkim na banki płynne, z wysokimi marżami z tytułu odsetek oraz wypłacające wysokie dywidendy - rekomenduje Tomasz Bursa , dodając, że wszystkie wymienione warunki spełnia bank PKO BP. _

Na które banki warto postawić?Na akcje największego polskiego banku, którego rynkowa wartość przekracza 42 mld złotych, postawiliby również inni bankowi eksperci. Wśród argumentów wymieniają m.in. atrakcyjną wycenę, wysokie marże, oraz dużą skalę działania, która oznacza jednocześnie mniejszą wrażliwość na zawirowania gospodarcze.

Bankowe typy analityków
Analityk, instytucja Spółka Powód
Tomasz Bursa, Ipopema Securities PKO BP płynność, wysokie marże, wysokie dywidendy
BZ WBK wysokie marże, stabilna stopa dywidendy, korzyści z synergii z Kredyt Bankiem
ING Bank Śląski mocne fundamenty, zdolność do wzrostu akcji kredytowej
Marta Czajkowska-Bałdyga, KBC Securities PKO BP dyskonto w stosunku do pozostałych polskich banków, zrównoważony wzrost wyników, wysokie marże
Pekao SA atrakcyjna wycena
Michał Sobolewski, IDM SA BZ WBK pozytywne efekty fuzji banku z Kredyt Bankiem
Kredyt Bank pozytywne efekty fuzji banku z BZ WBK
PKO BP wysoka rentowność, duża skala działania (mniejsza wrażliwość na cykle), atrakcyjna wycena
BPH udany program restrukturyzacji, atrakcyjne wskaźniki, perspektywa wzrostu sprzedaży kredytów
Getin Holding poprawiające się wyniki, atrakcyjna wycena, potencjał do znacznego wzrostu wartości spółek portfelowych

źródło: Money.pl na podstawie opinii analityków

Co ciekawe, dwa wskazania otrzymał BZ WBK. Mimo, że będący jego właścicielem hiszpański Santander nie uniknął obniżenia wiarygodności kredytowej (jego rating został obcięty z A3 do Baa2), to analitycy wskazują głównie na efekty synergii z Kredyt Bankiem.

_ - Fuzja, z jednej strony może przyczynić się do obniżenia kosztów, ale z drugiej - przez większą sprzedaż wynikającą z szerszego wachlarza produktów - może skutkować także wzrostem przychodów _- podsumowuje Michał Sobolewski z IDM.

Czytaj więcej w Money.pl
Czy już sięgneliśmy dna? Warto zacząć kupować akcje? Ośmiu ekspertów doradza inwestorom, na jakie spółki warto zwrócić uwagę, a jakich zdecydowanie unikać.
Euro po 5 złotych, WIG20 spadnie o 40 procent, bo w Grecji... Ekonomiści prognozują, co się stanie po wyborach i jak wpłynie to na waluty i giełdę.
Rząd wyciągnie z KGHM nawet 8 miliardów. Ile na tym stracisz? Obecna sytuacja w miedziowej spółce może wstrząsnąć całym indeksem WIG20. Zobacz, co zrobić z akcjami.

_ _

banki
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)